Wybierz oddział

„Młodzi Sportowcy” w Chełmnie

22.07.2014

Wszystko zaczęło się od Rodzinnego Forum Zdrowotnego w Bydgoszczy w 2013 roku. To tu grupa  rodziców podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego  w Chełmnie  po raz pierwszy usłyszała o programie Olimpiad Specjalnych  adresowanym do młodszych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin.  W programie „Młodzi Sportowcy” dostrzegli oni szansę lepszego rozwoju swoich pociech, a także możliwość aktywnego uczestnictwa w działaniach naszej organizacji.

W przedszkolu działającym przy chełmskim SOSW istnieją trzy grupy, a około 26 dzieci uczestniczy w terapii w ramach wczesnego wspomagania rozwoju –  rodzice i pracujący  tam pedagodzy zapalili się do  pomysłu założenia nowego klubu „Młodych Sportowców”.

Pierwsze, szkoleniowe spotkanie dla członków rodzin zorganizowano  na początku stycznia 2014 roku z inicjatywy Katarzyny Jakimowskiej – koordynatora programu w oddziale. Od tego czasu odbywają się tu systematyczne treningi „Młodych Sportowców”  pod kierunkiem zaangażowanych pedagogów – Ilony Katrzyńskiej i Anny Jagodzińskiej. Grupka działa w ramach klubu Olimpiad Specjalnych „Olimpijczyk”. Na comiesięczne sobotnie spotkania - sesje treningowe przychodzi spora grupka członków rodzin – rodziców, rodzeństwa, bliskich trenujących dzieciaków. Jest wtedy okazja do wspólnych ćwiczeń, zabawy, jest czas na wzajemne poznawanie się, integrację, poważne rozmowy.  Spotykający się tu rodzice znaleźli prawdziwą grupę przyjaznych, wspierających się ludzi, miejsce wymiany doświadczeń i pogłębiania wiedzy o tym, jak najlepiej wspierać rozwój swoich dzieci.

Co zyskują „Młodzi Sportowcy”?  Rozwija się  ich sprawność fizyczna, są bardziej odważne. Co jednak najważniejsze – rośnie w nich duma z nowych osiągnieć i poczucie własnej wartości. 

Już w sierpniu podczas Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy  połączone siły Młodych Sportowców z Chełmna i Kielc (z klubu  „Iskierki”) zaprezentują swoje umiejętności na forum publicznym. Pokaz programu „Młodzi Sportowcy” zaplanowano na niedzielę 24 sierpnia. Trzymamy kciuki za naszych małych zawodników!

Program „Młodzi Sportowcy” wprowadza dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku 2-7 lat oraz ich rodziny w świat Olimpiad Specjalnych. Jest to uniwersalny program gier i zabaw sportowych dla młodszych dzieci, który może być wykorzystywany w domu podczas rodzinnych zabaw, w przedszkolu oraz w grupach rówieśniczych.Ćwiczenia proponowane w programie mają na celu wspomaganie rozwoju fizycznego, poznawczego i społecznego dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Rozwijają sprawność motoryczną oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Mogą być również wspaniałym narzędziem poznawania potrzeb i umiejętności dzieci przez członków ich rodzin.

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.