Wybierz oddział

XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice- Chorzów – Mikołów 2018! 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną pokaże wysiłek sportowy w najpiękniejszej formie

9.06.2018

Wspaniałe święto sportu potrwa od 9 do 12 czerwca 2018 r. Igrzyska rozpoczną się uroczystą ceremonią otwarcia w katowickim Spodku. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Agaty Kornhauser-Dudy.
„Jestem pełna uznania dla wszystkich sportowców biorących udział  w Igrzyskach, ich trenerów i wolontariuszy, którzy przyczyniają się do powodzenia tej szczególnej imprezy, podczas której zawodnicy mogą pokazać efekty uzyskane w trakcie wcześniejszych treningów przygotowawczych. Cykliczne Igrzyska są wielkim świętem nie tylko dla nich samych, ale także dla wszystkich osób zaangażowanych od ponad trzydziestu lat w ten szlachetny i unikalny ruch olimpijski, który tak podziwiam i mam ogromną przyjemność mu patronować” napisała w liście do uczestników Igrzysk Agata Kornhauser-Duda.
1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych na wspaniałych arenach, m.in. legendarnym Stadionie Śląskim. Igrzyska będą największym wydarzeniem sportowym Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedną z największych sportowych i społecznych imprez w tym roku w naszym kraju.
„Życzę wszystkim sportowcom pięknych chwil podczas Igrzysk. Będę Wam kibicować z całego serca. Jako sportowiec wiem, ile wysiłku włożyliście w codzienne treningi, żeby tu na Śląsku zabłysnąć najlepszą formą. Zapraszam wszystkich na areny Igrzysk Olimpiad Specjalnych – razem twórzmy rzeczywistość, w której słowo AKCEPTACJA daje komfort każdemu z nas i w której inność jest zaletą. Walczmy z uprzedzeniami i stereotypami! #GrajmyRazem”, powiedziała Anna Lewandowska, Prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

Zawody sportowe będą odbywały się na Stadionie Śląskim (6 dyscyplin: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, tenis, trójbój, bocce), na obiektach katowickiej AWF (pływanie, badminton, tenis stołowy), w kręgielni Galaktyka w Katowicach (bowling) oraz w Golf Park Mikołów w Mikołowie (golf). W zawodach weźmie udział ponad 1000 zawodników Olimpiad Specjalnych z całego kraju, wspieranych przez ponad 800 trenerów, lekarzy, sędziów i wolontariuszy. Wydarzenie zakończy  ceremonia zamknięcia na Stadionie Śląskim.
„Zapraszam wszystkich kibiców sportu. Będziecie mogli się przekonać, ile emocji i wzruszeń dostarczają zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną. Spotkajcie się z nimi. Wielką bolączką wielu zawodów Olimpiad Specjalnych w Polsce są puste trybuny. Zapełnijmy je razem – nie pożałujecie, że wyszliście z domu. Będziecie świadkami sportowej rywalizacji w najczystszej postaci. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych potrzebują naszej obecności, potrzebują naszego wsparcia”, podkreślił Dariusz Wosz, Dyrektor Igrzysk.
Po raz pierwszy w historii na Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Polska zostanie zaprezentowany golf. Na Śląsk przyjechało 29 golfistów reprezentujących 8 oddziałów regionalnych. Najliczniej reprezentowani będą lekkoatleci (210 zawodników), mocno obsadzone są również takie dyscypliny jak: piłka nożna męska 7-osobowa (16 drużyn i 159 piłkarzy), pływanie (131 sportowców) i tenis stołowy  (104 uczestników).
„Warto zostać zawodnikiem Olimpiad Specjalnych – to znakomita rehabilitacja, możliwość rozwoju i ćwiczenia umiejętności społecznych. Treningi uczą systematyczności, współpracy, otwierają na kontakty z innymi – to bardzo cenne umiejętności.   Olimpiady Specjalne dają także zawodnikom możliwość poznawania ludzi, innych kultur i nieraz bardzo odległych krajów. Nasi sportowcy jeżdżą na zawody zarówno do miejsc bliskich ich rodzinnym miejscowościom, jak też do najdalszych zakątków globu. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska byli na Alasce, w Kanadzie, Kalifornii, Chinach, Japonii, czy Korei Południowej. Takie możliwości dają Olimpiady Specjalne, dlatego zachęcamy bliskich osób z niepełnosprawnością intelektualną – zainteresujcie się naszymi działaniami. Zapraszamy do naszych klubów w całej Polsce!”, zachęca Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Spośród złotych medalistów zostaną wyłonieni reprezentanci Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019.
Igrzyska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą największa imprezą sportową na świecie w przyszłym roku, w której weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów. Polska reprezentacja będzie liczyć 64 zawodników oraz 26 osób.\

Foto: Adam Nurkiewicz, Mediasport

SPONSOR STRATEGICZNY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Sponsor strategiczny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Sponsorzy Złoci Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.