Wybierz oddział

XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice- Chorzów – Mikołów 2018 już zakończone!

13.06.2018

Ceremonia Zamknięcia na legendarnym Stadionie Śląskim w Chorzowie zakończyła XI Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice-Chorzów-Mikołów 2018. Od 9 do 12 czerwca 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Igrzyska były największym wydarzeniem sportowym Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedną z największych sportowych i społecznych imprez w tym roku w naszym kraju.
Podczas ceremonii została wyprowadzona flaga Olimpiad Specjalnych oraz wygaszony znicz  olimpijski, a oficjalnego zamknięcia dokonał Krzysztof Klimosz, prezes Stadionu Śląskiego, przywołując po raz ostatni zawołanie, które towarzyszyło sportowcom przez całe Igrzyska: „Wow, wow, wowl!!!”
„W imieniu zawodników dziękuję organizatorom za super Igrzyska! Grajmy razem do końca świata a nawet jeden dzień dłużej”, powiedziała Halina Andrzejak, legendarna zawodniczka i lider Olimpiad Specjalnych Polska.
Zawody sportowe odbywały się na Stadionie Śląskim (6 dyscyplin: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, tenis, trójbój, bocce), na obiektach katowickiej AWF (pływanie, badminton, tenis stołowy), w kręgielni Galaktyka w Katowicach (bowling) oraz w Golf Park Mikołów w Mikołowie (golf, który został po raz pierwszy zaprezentowany na igrzyskach w Polsce).
Najliczniej reprezentowani byli lekkoatleci (210 zawodników), mocno obsadzone były również takie dyscypliny jak: piłka nożna męska 7-osobowa (16 drużyn i 159 piłkarzy), pływanie (131 sportowców) i tenis stołowy  (104 uczestników).
Drodzy zawodnicy, przez cztery dni pokazaliście kolejny raz wszystkim Polakom, wszystkim Europejczykom i całemu światu, że determinacja, motywacja i dążenie do celu, to jest to co przyświeca Wam każdego dnia. Dziękuję Wam za wspaniałe momenty radości. Dziękuję i proszę o jeszcze. Szanowni trenerzy, dziękuję Wam za każdy dzień Waszej pracy na rzecz sportowców z niepełnosprawnością intelektualną”, powiedziała podczas Ceremonii Zamknięcia Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Igrzyska nie odbyłyby się bez silnej reprezentacji ponad pół tysiąca wolontariuszy, którzy przez wszystkie dni pomagali zawodnikom oraz wspierali trenerów, sędziów, lekarzy, czy delegatów technicznych.
„Nie ma żadnego wydarzenia sportowego bez zaangażowania wolontariuszy. Nam pomagali studenci katowickiej AWF, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz uczniowie śląskich podstawówek i liceów.  Miałem zaszczyt dowodzić tymi wspaniałymi ludźmi, którzy poświęcili swój czas dla idei Olimpiad Specjalnych. Zachęcam wszystkich – zostańcie wolontariuszami – to wspaniałe doświadczenie”, powiedział Damian Kania, koordynator wolontariatu podczas Igrzysk
Spośród złotych medalistów zostaną wyłonieni reprezentanci Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019 – już 18 czerwca o godz. 11:00 w Biurze Narodowym Olimpiad Specjalnych Polska w Warszawie.
Igrzyska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą największa imprezą sportową na świecie w przyszłym roku, w której weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów. Polska reprezentacja będzie liczyć 90 osób, w tym 64 zawodników i 26 trenerów, lekarzy i sztabu kadry.

SPONSOR STRATEGICZNY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Sponsor strategiczny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Sponsorzy Złoci Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.