Wybierz oddział

Znakomity występ polskich siatkarzy w Łodzi! Srebro i złoto na Europejskim Turnieju Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych podczas CEV Eurovolley Kobiet 2019!

6.09.2019

Dwie polskie reprezentacje stanęły na najwyższych stopniach podium w Turnieju Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych, który od 29 sierpnia do 1 września trwał w Łódź Sport Arena. W turnieju, organizowanym przez Olimpiady Specjalne Polska i Polski Związek Piłki Siatkowej, oprócz Polaków wzięły udział także drużyny z Serbii (brąz), Niemiec (czwarte miejsce) i Włoch (piąte miejsce). Złoty medal zdobyli siatkarze z łódzkiego Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych, a srebro zawodnicy reprezentujący Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Opolskie.

„Cieszymy się ze zwycięstwa w Turnieju. Niektóre mecze były bardzo wyrównane, ale daliśmy radę i możemy cieszyć się ze złota!” powiedział Krystian Horniak, zawodnik drużyny Olimpiady Specjalne Łódzkie.

„To, że Turniej mógł się odbywać przy EuroVolley Kobiet to wspaniała sprawa! Trenowaliśmy i graliśmy na tych samych obiektach, czuliśmy atmosferę siatkarskiego święta. To motywowało nas do dobrej gry i zapewniło niezapomniane wrażenia” podkreślił Radosław Łypczak, trener zwycięskiej ekipy z łódzkiego.

 

 

W turnieju brały udział drużyny tzw. zunifikowane, w których wspólnie z zawodnikami z niepełnosprawnością intelektualną, grają pełnosprawni partnerzy. Celem było pokazanie społeczeństwu, że łączenie w różnych aktywnościach społecznych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawnych daje obu stronom ogromne korzyści na wielu płaszczyznach.

„Chcemy pokazać, że sport łączy, ale przede wszystkim pozwala ludziom być razem, wspólnie przeżywać radość zwycięstwa i satysfakcję z włożonego wysiłku. Sport daje siłę i energię, pokazuje atuty i umiejętności – sprawia, że różnice stają się zupełnie nieistotne wobec radości zawodników i kibiców” wyjaśnia Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska

 

Współorganizatorem Turnieju był Polski Związek Piłki Siatkowej.

„Wspólnie pokazujemy, że sport jest jeden – niepełnosprawność intelektualna zawodnika zupełnie nie przeszkadza mu w odczuwaniu radości ze sportu i przekazywaniu tej radości kibicom na trybunach. Uczestniczyłem w wielu zawodach Olimpiad Specjalnych i zapewniam, że to naprawdę niezwykłe emocje i prawdziwa rywalizacja sportowa” mówi Jacek Kasprzyk prezes PZPS.

 

Zmaganiom siatkarzy Olimpiad Specjalnych przyglądały się ikony tego sportu i jednocześnie ambasadorowie Olimpiad Specjalnych:  serbski mistrz olimpijski z Sydney Vladimir Grbić i wicemistrz świata z 2006 roku Sebastian Świderski, którzy przeprowadzili także wspólny trening z uczestnikami Turnieju.

 

„Zawodnicy Olimpiad Specjalnych są niezwykłą inspiracją. Ich pasja, zaangażowanie i determinacja w przełamywaniu barier to przesłanie Olimpiad Specjalnych o którym trzeba i warto głośno mówić. Chcemy by do całego świata dotarł ten apel – pozwólmy osobom z niepełnosprawnością intelektualną żyć wśród nas i razem z nami! Zburzmy niewidzialne bariery, które sprawiają, że nie dostrzegamy zawodników Olimpiad Specjalnych, którzy są tuż obok nas” powiedział Vladimir Grbić, Globalny Ambasador Special Olympics.

 

„To naprawdę fantastyczny turniej! Drużyny, które w Łodzi pokazały swoje umiejętności, są dowodem na to, że sport, a przede wszystkim siatkówka łączy – i każdy może czerpać z niej radość. Ten turniej pokazuje, że siatkówka w Olimpiadach Specjalnych cały czas się rozwija. Od kilku lat śledzę postępy niektórych zawodników i widzę, że ich umiejętności są coraz większe, a sport nieprzerwanie sprawia im  wielką radość”  podkreślił Sebastian Świderski, prezes ZAKSY Kędzierzyn Koźle - Mistrza Polski ostatniego sezonu i Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska.

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.