Wybierz oddział

Już za tydzień ruszają Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane – Bydgoszcz 2020!

27.02.2020

Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną w całym kraju odliczają już ostatnie dni do największej sportowej imprezy Olimpiad Specjalnych Polska w tym roku! Już od 4 do 7 marca w Zakopanem rywalizować będzie 230 narciarzy zjazdowych, biegowych i biegaczy na rakietach śnieżnych. Od 17 do 20 marca, 250 zawodników drużyn hokeja halowego, unihokeja i łyżwiarzy szybkich zmierzy się w rywalizacji podczas drugiej części Igrzysk w Bydgoszczy.

Łącznie Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych to blisko 480 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju, których wspierać będzie łącznie 514 trenerów, sędziów, lekarzy i wolontariuszy, organizatorów. Sportowcy będą rywalizowali na najlepszych dostępnych i profesjonalnych obiektach sportowych, takich jak trasy narciarskie COS Zakopane, czy bydgoskie sztuczne lodowisko „Torbyd”. Organizację Igrzysk wspierają Ministerstwo Sportu i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

„Wydarzenia takie, jak Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020  pokazują nam wszystkim, że sport jest jeden. Każdy z zawodników Olimpiad Specjalnych wkłada maksimum wysiłku w przygotowania do zawodów, a na Igrzyska jedzie z zamiarem jak najlepszego zaprezentowania swojego klubu i regionu. Jestem pełna podziwu dla ich wysiłku i determinacji, życzę im, by Igrzyska były dla nich czasem pełnym emocji sportowych, ale także doświadczeń pozasportowych – nawiązywania znajomości czy rozwijania własnych umiejętności społecznych” powiedziała Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu.

 „Zawody i treningi Olimpiad Specjalnych w Polsce dają ich uczestnikom ogromną siłę rehabilitacyjną i integracyjną. Pozwalają osobom z niepełnosprawnością intelektualną trenować, rywalizować i brać udział w życiu społecznym. Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska to blisko 500 sportowców Olimpiad Specjalnych, którzy już za kilka dni pokażą swoje umiejętności i którym wszyscy będziemy bardzo gorąco kibicować” - podkreślił Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON.

 

Organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania sportowcom w trakcie Igrzysk i podkreślają, że wstęp na wszystkie areny zawodów jest dla kibiców bezpłatny.„Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska to wyjątkowi ludzie. Naprawdę warto zobaczyć ich w akcji! W czasie Igrzysk wzruszenia i sportowe emocje gwarantowane” powiedziała Marcelina Zawadzka, dziennikarka TVP, która wspólnie z Tomaszem Wolnym poprowadzi 4 marca w Zakopanem uroczystą Ceremonię Otwarcia Igrzysk.

„Ceremonia Otwarcia będzie wielkim świętem nas wszystkich! Zawodników, trenerów, kibiców, osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych, którzy wspólnie pokażą podczas Igrzysk, że każdy człowiek może cieszyć się sportem, czerpać radość i satysfakcję z reprezentowania swojego regionu, klubu i jednocześnie dawać tę radość kibicom” podkreślił Tomasz Wolny.

Podczas Ceremonii Otwarcia na scenie wystąpi zespół Zakopower. Uroczystego otwarcia Igrzysk dokona Honorowy Patron Olimpiad Specjalnych Polska, Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

„Celem Igrzysk i jednocześnie celem Olimpiad Specjalnych Polska jest pokazanie, że każdy człowiek, niezależnie od stopnia pełnosprawności czy niepełnosprawności ma bardzo dużo do zaoferowania społeczeństwu – swoje umiejętności, zaangażowanie. Olimpiady Specjalne działają w Polsce od 35 lat i każdego dnia pokazujemy, że wszyscy możemy być dumni z naszych sportowców, czerpać z nich inspirację i wiele się od nich nauczyć. Dziękujemy też naszym partnerom i sponsorom, takim jak Ministerstwo Sportu, PFRON, Tauron Polska Energia, czy Huawei, dzięki którym Olimpiady Specjalne Polska mogą działać każdego dnia” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to pierwsza duża impreza sportowa, którą Olimpiady Specjalne Polska realizują wspólnie z nowym sponsorem głównym – Huawei Polska.

„Przekonała nas prawdziwa pasja, z jaką zawodnicy Olimpiad Specjalnych podchodzą do sportu. Ci sportowcy, by zdobyć medal muszą wykazać się niezwykłą konsekwencją i determinacją. Jednocześnie są niezwykle pozytywnymi, szczerymi ludźmi. W Polsce w Olimpiadach Specjalnych trenuje ponad 17 tysięcy sportowców. Ta liczba robi wrażenie i cieszymy się, że możemy przyczynić się do dalszego rozwoju tego ruchu w Polsce” powiedział Radosław Kędzia, prezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich.

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to najwyższy poziom zawodów w Polsce. Spośród medalistów tych Igrzysk kwalifikowani będą członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2021 roku.

Fotografie: Adam Nurkiewicz

***

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W 2020 roku Olimpiady Specjalne obchodzą 35-lecie swojej obecności w Polsce. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. 

W 2018 roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia Special Olympics. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie Im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.

Sponsorem Strategicznym Olimpiad Specjalnych Polska jest Tauron Polska Energia, a Sponsorem Głównym – Huawei.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom. 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.