Wybierz oddział

Rusza XIII Śląski Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych w Rudzie Śląskiej!

6.10.2020

6 i 7 października sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z prawie 15 Klubów Olimpiad Specjalnych z Oddziałów Regionalnych: Śląskie, Dolnośląskie, Wielkopolskie-Konin i Opolskie będzie rywalizowało o medale! Zawody będą rozgrywane aż na 6 kortach do bocce, rozstawionych w hali MOSiR w Rudzie Śląskiej.

 

„W zawodach bierze udział aż 96 zawodników z kilku regionów. To duże przedsięwzięcie pod względem sportowym, ale także logistycznym i operacyjnym. Wszystko jest zorganizowane w zgodzie z obowiązującym reżimem sanitarnym, tak by zawodnicy wyjechali z Rudy Śląskiej zdrowi i szczęśliwi z osiągniętych wyników sportowych” powiedział Dariusz Wosz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego zawodów, a także Dyrektor Regionalny Olimpiad Specjalnych Śląskie.

Fot. Adam Nurkiewicz, Mediasport

 

Bocce to pochodząca z Włoch gra przypominająca angielską grę w kule (lawn bowls). Do rozgrywania zawodów w ramach tej dyscypliny używane są kule w czerwonym i zielonym kolorze. Rywalizujący ze sobą zawodnicy mogą startować indywidualnie, w deblu lub w czteroosobowych zespołach. Celem graczy jest potoczenie kuli tak, by znalazła się jak najbliżej tzw. palliny - białej kulki, którą wprowadza się do gry na początku meczu.

 

Rozgrywka może toczyć się na różnych rodzajach nawierzchni, w zależności od możliwości organizatora zawodów (np. sztuczna trawa, specjalna wykładzina). Wszystkie wykorzystywane rodzaje nawierzchni nazywane są w tej dyscyplinie kortem.

 

„Bocce to znakomity sport dla każdego – nie tylko dla zawodników Olimpiad Specjalnych. W różne odmiany tej gry na świecie, nazywanej bule, boccia i inne grają osoby w różnym wieku, o bardzo zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych. To forma rozrywki, wspólnego spędzania czasu. Sport, w czasie którego można nawiązać i zacieśnić relacje społeczne, jest czas na rozmowę czy pokibicowanie innym zawodnikom. Dodatkowo jest to gra wymagająca strategicznego myślenia i współdziałania w drużynie, dlatego znakomicie działa rehabilitacyjnie na sportowców Olimpiad Specjalnych” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

 

W bocce naprawdę może grać każdy. Warto wspomnieć, że to właśnie w bocce w ubiegłym roku grały z zawodnikami Olimpiad Specjalnych Polska Małżonki Prezydentów Polski i Litwy Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausėdienė, podczas pierwszej wizyty Prezydenta Republiki Litwy w Warszawie.

Fot. Igor Smirnow, Kancelaria Prezydenta RP

 

 

Projekt dofinansowany jest ze środków PFRON i Ministerstwa Sportu, wspierany przez Sponsora Strategicznego Olimpiad Specjalnych Tauron Polska Energia oraz Sponsora Głównego Huawei Polska.

 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.