Wybierz oddział

Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska świętują Światowy Dzień Zespołu Downa

21.03.2022

W Światowym Dniu Zespołu Downa wszyscy zawodnicy Olimpiad Specjalnych apelują do nas o akceptację i szacunek. Proszą by ich dostrzegać i doceniać – na sportowych arenach i w codziennym życiu.  Special Olympics to światowy ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce w treningach i zawodach każdego dnia rywalizuje ponad 17,5 tysiąca sportowców – wielu z nich to zawodnicy z zespołem Downa. 

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto obchodzone jest na świecie od 2006 roku. W Polsce z każdym rokiem rośnie liczba osób, które 21 marca zakładają dwie różne skarpetki i w ten sposób solidaryzują się z wszystkimi, którzy posiadają dodatkowy chromosom. Ten dzień jest ważną datą dla Olimpiad Specjalnych Polskach - w mediach społecznościowych zostało zaprezentowane wyjątkowe przesłanie wideo, w którym Olimpiady Specjalne głosem swoich zawodników apelują o akceptację i szacunek: „Niech świat nas pozna! Jesteśmy tacy jak wy” podkreślają w nagraniu Grzegorz Czerwiakowski, Cecylia Sobolewska, Andrzej Telatycki, Witold Hornung, Brtłomiej Humanicki i Cezary Kubik, reprezentanci Olimpiad Specjalnych Mazowieckie. Nagranie zostało zrealizowane podczas treningu bowlingu w Warszawie.
 

- Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a wśród nich także zawodnicy z zespołem Downa są wspaniałymi ludźmi.  Wystarczy dać im szansę, by pokazali nam niezwykły potencjał. Każdy z nich trenuje w kilku dyscyplinach sportowych, walczą o medale i potrafią zaskakiwać nawet swoich trenerów. Wszyscy możemy brać z nich przykład jak postępować w codziennym życiu - powiedziała Edyta Adamus, trenerka Olimpiad Specjalnych Mazowieckie.

 

W obchody święta, wspólnie z Olimpiadami Specjalnymi, włączyli się przyjaciele i ambasadorzy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska, szczególnie mocno w tym dniu wspiera zawodników z zespołem Downa za pośrednictwem mediów społecznościowych, a dziennikarz Tomasz Wolny zaprosił do współprowadzenia poniedziałkowego „Pytania na Śniadanie” w TVP zawodników - Bartosza Pawłowskiego, Jakuba Rucińskiego, Magdalenę Sterczyńską i Pawła Grzegorczyka.

 

- W tym dniu szczególnie chcemy podkreślić, że niepełnosprawność intelektualna, w tym zespół Downa, to nie jest choroba. Osoby z zespołem Downa charakteryzują się niezwykłą empatią, przyjaznym nastawieniem i bardzo łatwo nawiązują kontakty międzyludzkie. Dlatego nie izolujmy ich od siebie, niech integrują się z nami i naszymi dziećmi. Oni potrzebują naszej akceptacji i szacunku - podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.