Olimpiady Specjalne – światowy ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną organizuje w tym roku największą sportową imprezę czterolecia! W Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które 17 czerwca 2023 r. ruszą w Berlinie udział weźmie ponad 7 tysięcy sportowców, reprezentujących 190 delegacji. Nie może wśród nich zabraknąć Polaków – reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczyć będzie blisko 100 zawodników i trenerów. Organizatorzy już dzisiaj zapraszają dziennikarzy z Polski do uczestniczenia na żywo w tym wydarzeniu.
Formularz akredytacji dla mediów otwarty jest już na stronie :
https://ew.berlin2023.org/berlin2023/special2023olympics/e/ce/g/110820/. Rejestracje są przyjmowane do 30 kwietnia 2023 r.
Ruch Special Olympics jest częścią olimpijskiej rodziny, dlatego zgodnie z tradycją co 4 lata odbywają się Igrzyska Światowe. Tegoroczne Igrzyska w Berlinie, które rozpoczną się za mniej niż 130 dni, na pewno zapiszą się w historii sportu.
„To już szesnaste Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, ale pierwsze w historii, które odbywają się tak blisko Polski. Nasi zawodnicy zdobywali już medale w USA, Grecji, Abu Dhabi czy dalekich Chinach. Teraz będziemy mogli zaprezentować się sportowo w Europie, „po sąsiedzku”. Dlatego już dziś zapraszamy dziennikarzy i wszystkich kibiców do śledzenia zmagań naszych zawodników. Bądźmy razem z nimi, gdy będą nas godnie reprezentowali na sportowych arenach w Berlinie” – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.
Organizatorzy berlińskich Igrzysk cały czas podkreślają, że chcą by było to wyjątkowe wydarzenie, które jednoczyć ma wszystkich, niezależnie od tego, czy są osobami z niepełnosprawnościami, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów. Czas igrzysk ma być świętem przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa.
Przedsmak międzynarodowej rywalizacji sportowej Olimpiad Specjalnych czeka nas w Polsce już w lutym. Od 27 lutego do 3 marca w Zakopanem 100 zawodników z aż 15 krajów: Polski, Niemiec, Austrii, Ukrainy, Monako, Irlandii, Kazachstanu, Węgier, Izraela, Serbii, Belgii, Finlandii, Słowenii, Szwajcarii i Słowacji będzie rywalizowało w narciarstwie alpejskim.
Europejski Mityng w Narciarstwie Alpejskim Olimpiad Specjalnych to największe tego typu wydarzenie w Europie i największa europejska impreza Olimpiad Specjalnych w Polsce od 2019 roku, gdy Łódź gościła u siebie europejski turniej siatkówki zunifikowanej.
„Czas pandemii był dla naszych zawodników szczególnie trudny. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19, a bezpieczeństwo i zdrowie naszych sportowców stawiamy na pierwszym miejscu. Dlatego cieszymy się, że wróciliśmy do trenowania i sprawdzania swoich umiejętności na zawodach – także tych międzynarodowych. Nadrabiamy ten trudny czas, ale radość naszych sportowców i coraz większa grupa wracająca do aktywności fizycznej i regularnych treningów sprawia, że czujemy ogromną satysfakcję z naszych działań i już nie możemy się doczekać tegorocznych zawodów!” - dodała Joanna Styczeń-Lasocka.
Przed Olimpiadami Specjalnymi Polska zapowiada się bardzo intensywny rok – oprócz igrzysk światowych i europejskiego mityngu w Zakopanem, w całym kraju odbędzie się łącznie ponad 200 regionalnych imprez sportowych, a także 10 wydarzeń o charakterze ogólnokrajowym, wśród nich 7 zawodów rangi ogólnopolskiej, pikniki integracyjne i sprawdzian przygotowawczy dla reprezentacji na Światowe Letnie Igrzyska w Berlinie.
„Te działania nie byłyby możliwe bez wsparcia wielu ludzi i instytucji – naszych trenerów, wolontariuszy, współpracujących z nami lekarzy, a także naszych partnerów i sponsorów. Otrzymujemy też wsparcie z tytułu 1,5 procent podatku – jesteśmy organizacją pożytku publicznego i coraz więcej osób chce wspierać nas także w ten sposób.” - podkreśliła Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska. Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora generalnego przyjął Tauron Polska Energia, a sponsora głównego Huawei Polska.
***
Olimpiady Specjalne Polska to ogromny ruch sportowy zrzeszający w Polsce ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.
Zawodników w realizacji sportowych celów dopinguje i motywuje Kadra Ambasadorów powołana przez Prezes Olimpiad Specjalnych Polska - Annę Lewandowską. W jej składzie są: Robert Lewandowski, Kacper Nadolski, Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska-Karpiel, Ewelina Lisowska, Łukasz Koszarek, Tomasz Wolny i Jakub Wesołowski. To oni zagrzewają „naszych” do walki na każdym etapie przygotowań i zawodów.
Na świecie Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z blisko 200 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako jeden z trzech filarów światowego olimpizmu.
Olimpiady Specjalne Polska wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. Do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska należą także marki OSHEE oraz Levann.