Wybierz oddział

Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych gotowa na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Berlinie!

24.04.2023

Special Olympics – światowy ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną organizuje w tym roku największą sportową imprezę czterolecia! W Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które 17 czerwca 2023 r. ruszą w Berlinie weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców, reprezentujących 190 delegacji z całego globu. Nie może wśród nich zabraknąć Polaków – reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczyć będzie blisko 100 zawodników i trenerów. Polscy sportowcy do Igrzysk przygotowywali się w Zakopanem podczas oficjalnego zgrupowania.  Kadrę lekkoatletów wsparła podczas treningu ambasadorka Olimpiad Specjalnych Polska, Joanna Jóźwik – olimpijka, medalistka Mistrzostw Europy w biegu na 800 m.

„Na Igrzyskach damy z siebie wszystko! Oczywiście, każdy liczy na złoto, ale najważniejsze, to dobrze się zaprezentować” – podkreślają zawodnicy Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych, która od 17 do 22 kwietnia w Zakopanym przygotowywała się do największej sportowej imprezy Olimpiad Specjalnych na świecie. W Sprawdzianie w 18 dyscyplinach przed Światowymi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych wzięli udział reprezentanci wszystkich dyscyplin, w których Polacy będą rywalizować na arenach Światowych Igrzysk: pływania, lekkiej atletyki, badmintona, koszykówki, bocce, bowlingu, kolarstwa, jeździectwa, piłki nożnej, golfa, gimnastyki, judo, kajakarstwa, trójboju siłowego, wrotkarstwa, tenisa stołowego, tenisa i zunifikowanej piłki siatkowej. 

Zawodników lekkiej atletyki wsparła podczas Sprawdzianu Joanna Jóźwik – ambasadorka Olimpiad Specjalnych, olimpijka i brązowa medalistka ME w biegu na 800 m.

„Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska to wspaniali, wyjątkowi ludzie. Cieszę się, że mogę dać im kilka wskazówek przed Światowymi Igrzyskami! Po wspólnym treningu widzę, że mają w sobie ogromną determinację i wolę walki. Będę trzymać za nich kciuki i jestem pewna, że w Berlinie dadzą z siebie wszystko!”  - powiedziała Joanna Jóźwik.

Jedną z dyscyplin z udziałem Polaków, którą warto będzie śledzić podczas Igrzysk jest zunifikowana piłka siatkowa. Drużynę tworzą zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną i pełnosprawni partnerzy. Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska w tym sporcie po raz pierwszy bierze udział w imprezie rangi światowej, ale nasi siatkarze już trzykrotnie uczestniczyli w Europejskich Turniejach Siatkówki Zunifikowanej Olimpiad Specjalncyh, czyli najważniejszych rozgrywkach Starego Kontynentu.

„Uczestniczyliśmy w Europejskich Turniejach, które odbywały się w Serbii i dwukrotnie w Polsce.  Jesteśmy pozytywnie nastawieni do naszego debiutu w Światowych Igrzyskach i liczymy tam na dobrą sportową rywalizację i fantastyczną atmosferę na trybunach. Sport zunifikowany jest wyjątkowy, ponieważ w jednej drużynie łączymy zawodników z niepełnosprawnością intelektualną i pełnosprawnych partnerów. W tak zespołowym sporcie, jak siatkówka, szczególnie widać, jak dobrze mogą współpracować wszyscy członkowie drużyny, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, by z sukcesem zdobywać punkty i wygrywać mecze” - powiedział Radosław Łypczak, trener naszej reprezentacji w zunifikowanej piłce siatkowej. 

„W drużynie panuje wspaniała atmosfera, wszyscy wzajemnie się wspieramy i gramy jako jeden team, także poza boiskiem. Berlin to dla nas wyzwanie, ale także niezwykła przygoda. Niezależnie od wyniku, pokażemy wszystkim, że sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną mogą osiągać sukcesy i zadziwiać świat!” - powiedziała Magdalena Gwarda, partner w drużynie zunifikowanej piłki siatkowej.

Ruch Special Olympics jest częścią olimpijskiej rodziny, dlatego zgodnie z tradycją co 4 lata odbywają się Światowe Igrzyska, naprzemiennie letnie i zimowe. Tegoroczne Igrzyska - już szesnaste w historii, są jednocześnie pierwszymi, które odbywają się tak blisko Polski. Polscy zawodnicy zdobywali już medale w USA, Grecji, Irlandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czy dalekich Chinach. Teraz będą mogli zaprezentować się sportowo w Europie, „po sąsiedzku”.

„Już dziś zapraszamy kibiców do śledzenia zmagań naszych zawodników. Bądźmy razem z nimi, gdy będą nas godnie reprezentowali na sportowych arenach w Berlinie! Zapraszamy także media, tak by za ich pośrednictwem w kraju było jak najgłośniej o sukcesach polskich sportowców na Igrzyskach. My cały czas prowadzimy kampanię społeczną #GrajmyRazem, która pokazuje umiejętności i talenty , nie tylko sportowe, sportowców z niepełnosprawnością intelektualną” – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Tegoroczne Igrzyska w Berlinie, które rozpoczną się za niewiele ponad 50 dni, na pewno zapiszą się w historii sportu.   Ich organizatorzy cały czas podkreślają, że chcą by było to wyjątkowe wydarzenie, które jednoczyć ma wszystkich, niezależnie od tego, czy są osobami z niepełnosprawnościami, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów. Czas igrzysk ma być świętem przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa.

Sprawdzian w Zakopanem był jednym z ostatnich przystanków dla naszych reprezentantów przed wyjazdem na Igrzyska. Członkom reprezentacji, jak na olimpijczyków przystało, zostaną jeszcze wręczone nominacje, które będą ostatnią przepustką do Berlina.

„Działania Olimpiad Specjalnych Polska nie byłyby możliwe bez wsparcia wielu ludzi i instytucji – naszych trenerów, wolontariuszy, współpracujących z nami lekarzy, a także naszych partnerów i sponsorów. Otrzymujemy też wsparcie z tytułu 1,5 procent podatku – jesteśmy organizacją pożytku publicznego i coraz więcej osób chce wspierać nas także w ten sposób” - podkreśliła  Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska. Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora generalnego przyjął Tauron Polska Energia, a sponsora głównego Huawei Polska. Partnerami Olimpiad Specjalnych Polska są także Oshee, Fundacja Enea i Fundacja Orlen.

Więcej informacji o Olimpiadach Specjalnych Polska znaleźć można na stronie: www.olimpiadyspecjalne.pl oraz w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku: https://www.facebook.com/olimpiadyspecjalne   

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.