Wybierz oddział

XIV Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych

21.05.2014
Konferencja XIV Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych (fot. Adam Nurkiewicz)

Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych to coroczna inicjatywa Olimpiad Specjalnych, którą wspierają UEFA, narodowe federacje piłkarskie i kluby. Od 17 do 25 maja 2014 r. ponad 50 000 sportowców Olimpiad Specjalnych zagra w piłkę nożną, by pokazać, że to sport dla każdego, bez względu na poziom sprawności.

W Polsce w kilkudziesięciu turniejach piłki nożnej zorganizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych weźmie udział prawie 2500 zawodników, ponad 500 trenerów i 500 wolontariuszy.

- Gram w piłkę nożną w moim klubie „Sokół’’ w Grójcu. Trenuję dwa razy w tygodniu. Jestem bramkarzem i napastnikiem. Najbardziej lubię Legię Warszawa i Bayern Monachium. Cieszę się, że w Bayernie będzie grał Robert Lewandowski, chociaż wolałbym, żeby grał w Legii - mówi Kamil Sobański, zawodnik Olimpiad Specjalnych Polska.

Olimpiadom Specjalnym będzie dedykowana 35. kolejka Ekstraklasy, która odbędzie się między 22 a 25 maja. Podczas każdego spotkania jedną z drużyn wyprowadzą zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska, którzy będą mieć na koszulkach logo Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej. Na murawach pojawią się flagi stowarzyszenia. Po raz pierwszy w Polsce, a drugi raz w Europie, zawodnicy Olimpiad Specjalnych wniosą na boisko piłkę, którą później grać będą piłkarze.

- Jesteśmy w wąskim gronie lig piłkarskich w Europie, które od lat tak szeroko wspierają działalność Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne - mówi Marcin Animucki, Wiceprezes Zarządu Ekstraklasy. - Wydaje się dzisiaj, że wieloletnia współpraca pozwoliła nam osiągnąć coraz bardziej powszechną akceptację dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pokazują oni swoimi osiągnięciami na boisku i swoją determinacją w dążeniu do celu, że mogą być wzorem dla wielu profesjonalnych sportowców.

Piłka nożna jest najbardziej popularną dyscypliną w Olimpiadach Specjalnych. W 58 krajach Europy i Eurazji uprawia ją 133 000 zawodników. Dużo jest jednak do zrobienia, bo na świecie tylko 1 z 500 osób z niepełnosprawnością intelektualną ma możliwość gry w piłkę. Reszta jest wykluczana przez społeczeństwo, które uważa, że niepełnosprawni intelektualnie są ''inni'' i nie ''mają umiejętności''.

- Swój ostatni mecz zagrałem w ramach turnieju Olimpiad Specjalnych. Pamiętam jak zaczynałem moją przygodę z Olimpiadami Specjalnymi, chciałem się zapoznać z ideą, dowiedzieć się więc o tej organizacji. Teraz jestem bardzo wdzięczny, że jestem z nimi. Jestem dumny, że zostałem Europejskim Ambasadorem Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Cieszę się, że mogę pomagać ludziom z niepełnosprawnością intelektualną, ale uważam, że my też potrzebujemy pomocy. Musimy zrozumieć, że nie można nikogo wykluczać z naszego życia - powiedział Roman Kosecki, Europejski Ambasador Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.

Cel Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych jest prosty: cała europejska społeczność piłkarska łączy się, żeby stworzyć większe możliwości dla gry osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ponad 50 000 zawodników Olimpiad Specjalnych weźmie udział w 400 piłkarskich wydarzeniach w 50 krajach. Nie byłoby to możliwe bez pomocy 37 narodowych federacji piłkarskich i ponad 70 klubów piłkarskich m.in . Celtiku Glasgow, Tottenhamu Hotspur, Interu Mediolan, Polskiej Ekstraklasy, włoskich klubów Serie A i Serie B, a także klubów węgierskiej NB I – OTP i holenderskiej Jupiter League. Dla piłkarzy Olimpiad Specjalnych będzie to wyjątkowa okazja, by wziąć udział w treningach z profesjonalnymi zawodnikami.

- Piłka nożna to piękny sport, najpopularniejszy na świecie. Reprezentując największy klub piłkarski w Polsce, jakim jest bez wątpienia Legia Warszawa, również musimy promować tę dyscyplinę w najpiękniejszym jej wydaniu, bez podziałów i uprzedzeń – przyznaje dyrektor wykonawczy klubu oraz członek zarządu Jakub Szumielewicz. – W ten sposób możemy zmienić świadomość społeczeństwa, które cały czas opiera się w dużej mierze na niesprawiedliwych stereotypach.

- Cieszymy się, że jako zawodnicy Legii Warszawa możemy zachęcić do wspierania tak wspaniałej inicjatywy – mówi Michał Żyro. Jeśli nasze zaangażowanie w ten projekt może w jakikolwiek sposób zwrócić uwagę tych najbardziej potrzebujących, musimy zrobić wszystko, aby tak się stało. Nie wyobrażam sobie, żeby można było przejść obok takiej akcji obojętnie – dodaje jego kolega z drużyny Daniel Łukasik. - Wszyscy kochają piłkę nożną i wszyscy mają prawo się nią cieszyć. Dlaczego z osobami niepełnosprawnymi miałoby być inaczej? Musimy likwidować uprzedzenia, to nasz piłkarski obowiązek – podsumowuje Michał Kucharczyk.

Celem tegorocznej akcji jest przede wszystkim zachęcenie ludzi do bycia wysportowanymi i zdrowymi, zaangażowania się w ruch Olimpiad Specjalnych oraz promowania zunifikowanej piłki nożnej. W szkołach i klubach rozegrane zostaną turnieje i spotkania zunifikowanej piłki nożnej, gdzie zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną grają w jednej drużynie z pełnosprawnymi partnerami.

- Ideą zunifikowanej piłki nożnej jest integracja pełnosprawnych sportowców z zawodnikami z niepełnosprawnością intelektualną. Kwintesencją sportu jest walka ze swoimi słabościami, a potem dopiero z rywalem. Na boisku wszyscy jesteśmy sobie równi: możemy rywalizować, współpracować, pomagać sobie, a tak naprawdę wszystko kręci się wokół emocji - powiedział Michał Żewłakow, Ambasador Europejskiego Turnieju Piłki Nożnej Zunifikowanej 2013.

Częścią Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych jest UEFA Grassroots Day, który odbędzie się 21 maja 2014 r.

- UEFA jest bardzo dumna z faktu, że rok w rok od 2000 r. włącza się w Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Piłka nożna to potężne narzędzie, które może służyć zaszczepianiu akceptacji, szacunku i walki z wykluczeniami w społeczeństwach całej Europy. UEFA pragnie z pełnym zaangażowaniem wesprzeć Europejski Tydzień Piłki Nożnej tak, żeby każdy, bez względu na stopień sprawności, miał możliwość czerpania radości z piłki nożnej. UEFA Grassroots Day to świetna okazja dla osób z niepełnosprawnością intelektualną na włączenie się w aktywności organizowane przez narodowe federacje piłkarskie - powiedział Peter Gillieron, przewodniczący komisji ''UEFA Fair Play i Odpowiedzialność Społeczna''.

O Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska

Olimpiady Specjalne Polska to narodowy program światowego ruchu Special Olympics. Jest to sportowa organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Polska reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 1983 roku. Obecnie Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska posiada 18 oddziałów regionalnych i 564 klubów. W treningach i rywalizacji bierze udział 17 190 sportowców i 1 612 trenerów. Ruch wspiera 1 114 członków rodzin i 4 500 wolontariuszy. W Polsce co roku odbywa się około 200 zawodów i imprez Olimpiad Specjalnych w 20 dyscyplinach sportowych, letnich i zimowych. W 2010 roku w Warszawie zostały zorganizowane Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, uznane za najlepszą imprezę sportową roku.

Olimpiady Specjalne a Paraolimpiady

Olimpiady Specjalne i Paraolimpiady - dwie odrębne organizacje oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL).

Olimpiady Specjalne umożliwiają uczestnictwo w treningach sportowych osobom z niepełnosprawnością intelektualną na każdym poziomie.

Paraolimpiady to organizacja zapewniająca treningi i udział w zawodach elitarnej grupie sportowców z niepełnosprawnością fizyczną.

Fot. © Adam Nurkiewicz / Mediasport

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.