Wybierz oddział

Największy w Polsce turniej bowlingowy Olimpiad Specjalnych w Skarżysku-Kamiennej pierwszym wydarzeniem sportowym od momentu wybuchu epidemii COVID 19!

19.09.2020

VI Ogólnopolski Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych trwa od. 17 do19 września br. i weźmie w nim udział 80 zawodników z 10 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych z całego kraju. Zawodników Turnieju wspierać będzie ponad 45 trenerów i wolontariuszy. Turniej bowlingowy to pierwsze tak duże, ogólnopolskie wydarzenie sportowe Olimpiad Specjalnych w 2020 roku, po przerwie związanej z epidemią COVID 19.

 

„Nasi zawodnicy stęsknili się za tradycyjnymi zawodami i niezwykle cieszy ich pierwszy od momentu wybuchu epidemii turniej. To są ambitni zawodnicy, którzy mają ogromną wolę walki, dlatego przy zachowaniu wielu obostrzeń trenowali, by teraz móc pokazać, co potrafią. Co ważne jednak, ich woli walki w pokonywaniu rywali i pragnieniu pokonywania słabości towarzyszy uśmiech, radość i mnóstwo serdeczności podczas wspólnych rozgrywek. Dzięki temu wraz z trenerami i wolontariuszami zawodnicy stworzą wielkie, świętokrzyskie święto bowlingu Olimpiad Specjalnych” – podkreślił Grzegorz Kurkowski, Wiceprezes ds. Organizacji Olimpiad Specjalnych Polska i organizator VI Ogólnopolskiego Turnieju Bowlingowego Olimpiad Specjalnych.

 

Zawodnicy będą rywalizować w kilku kategoriach wiekowych: 8-11 lat, 12-15 lat, 16-21 lat i w grupie powyżej 22 lat. Każdy zawodnik może startować w dwóch konkurencjach: indywidualnej i do wyboru: podwójnej lub drużynowej (4 zawodników).

 

„Ogromnie cieszę się, że tym razem to Skarżysko-Kamienna gości tak wspaniałych sportowców. Wielka waleczność i serce do sportu zawitały do mojego rodzinnego miasta, a najbliższe wrześniowe dni wypełni szlachetna rywalizacja. Współzawodnictwo sportowe, jak nic innego, kształtuje charaktery ludzi, uczy zdrowej rywalizacji, ale także współdziałania potrzebnego w życiu. Kto wie, być może dla wielu udział w skarżyskim Turnieju przyczyni się do otwarcia drzwi dla kariery prawdziwego mistrza Bowlingu. Z pewnością będzie doskonałą okazją, by sprawdzić się w szlachetnej rywalizacji, ale też poznać siebie i własne możliwości” – powiedział Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

 

Turniej bowlingowy jest organizowany przez Olimpiady Specjalne Świętokrzyskie, przy wsparciu Biura Narodowego Olimpiad Specjalnych Polska oraz dzięki finansowaniu Ministerstwa Sportu, PFRON oraz Województwa Świętokrzyskiego i Gminy Skarżysko-Kamienna. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju wszystkie osoby uczestniczące w turnieju będą musiały podporządkować się obostrzeniom wynikającym z zasadach bezpieczeństwa dotyczących organizacji imprez sportowych. Wszyscy uczestnicy turnieju (zawodnicy + obsługa) muszą przekazać formularze o stanie zdrowia, nie posiadać żadnych oznak infekcji, nie być objętym kwarantanną ani nadzorem epidemiologicznym, a także posiadać własne wyposażenie ochronne (maski/przyłbice/osłony), poddać się procedurom badania temperatury i dostosować się do wymogów stałej dezynfekcji. 

 

Ceremonię otwarcia Turnieju uświetniły występy muzyczne. Jako pierwsza wystąpiła Żaneta Siemiączko ze Stowarzyszenia „Tęcza” przy Warsztatach Terapii Zajęciowej Skarżysko-Kamienna, która bardzo nastrojowo zaśpiewała piosenki z  repertuaru m.in. Michała Bajora i Kasi Sobczyk. Po niej przyszedł czas na mocniejsze brzmienia. Na scenę weszli członkowie zespołu „Grześki”. To uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie, którzy z „rockowym pazurem” wykonali utwory m.in. zespołu Manaam, T-Love oraz Tabb&Sound and Grace.

Na koniec Ceremonii Otwarcia VI Ogólnopolskiego Turnieju Bowlingowego Olimpiad Specjalnych, niebo na setki kolorów rozświetlił wspaniały pokaz sztucznych ogni.

 

 

Program Turnieju:

17 września 2020 r. /czwartek/

13.00 – 17.00  preeliminacje  

18.00 – 19.00  Ceremonia Otwarcia Turnieju – hotel „Paradiso”, Suchedniów

 

18 września 2020 r. /piątek/

9.00 – 18.00  zawody, finały  

 

19 września 2020 r. /sobota/ 

9.00 – 12.00 zawody, ceremonie dekoracji 

12.30 – 13.30 Ceremonia Zamknięcia

 

Miejsce zawodów: Kombinat Formy, ul. Rejowska 99, Skarżysko-Kamienna

 

„Olimpiady Specjalne Polska to największa organizacja sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Oprócz działalności sportowej budujemy też wiedzę i świadomość społeczną na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dlatego zachęcamy do kibicowania naszym wyjątkowym sportowcom w Skarżysku-Kamiennej i na innych arenach w kraju, za granicą. Nasi sportowcy pokazują wspaniałą, sportową postawę i są inspiracją dla wszystkich. Możemy nauczyć się od nich prawdziwej rywalizacji w duchu szacunku i tolerancji, czego dowodem są efekty naszej wspólnej 35-letniej pracy w Polsce, we wszystkich oddziałach Olimpiad Specjalnych” - podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

 

***

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W 2020 roku Olimpiady Specjalne obchodzą 35-lecie swojej obecności w Polsce. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Tomasz Wolny, Marcelina Zawadzka, Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska, Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. 

W 2020 roku Olimpiady Specjalne obchodzą jubileusz 35-lecia w Polsce. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie Im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.

 

Sponsorem Strategicznym Olimpiad Specjalnych Polska jest Tauron Polska Energia, a Sponsorem Głównym – Huawei.

 

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom. 

 

Informacja prasowa dostępna w press room’ie Olimpiad Specjalnych Polska:

http://olimpiadyspecjalne.pl/press-room

oraz w biurze prasowym Olimpiad Specjalnych w systemie Accredito:

https://accredito.com/olimpiady-specjalne-polska

 

Dodatkowych informacji udziela:

Przemysław Śmiałkowski, +48 518 930 104, [email protected]

 

 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.