Wybierz oddział

W Poznaniu judocy i kolarze powalczą o medale XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022. Rozpoczyna się trzecia część największego sportowego wydarzenia dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną!

28.05.2022

Od 28 do 30 maja, Poznań będzie gospodarzem rywalizacji 115 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju. To zawodnicy judo i kolarstwa, którzy w stolicy Wielkopolski rywalizować będą w o medale XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022.  Złote medale tej imprezy mogą otworzyć sportowcom drogę do Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Berlin 2023. Zawody rozgrywane są na obiektach kompleksu Malta (kolarstwo)  oraz na hali sportowej Akademii Judo.

 

- Jesteśmy wzruszeni, że po dwudziestu latach Igrzyska Olimpiad Specjalnych powtórnie zagościły w Poznaniu. To pewnego rodzaju symbol jak sportowa rywalizacja zatacza koło, powracając do stolicy Wielkopolski. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska w ciągu ostatnich 20 lat gościli na sportowych arenach takich miast jak: Warszawa, Kielce, Bydgoszcz i Katowice. Teraz ponownie spotykamy się we wszystkich tych miejscach, aby w czasie pięciu części Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych,2022 celebrować to największe sportowe święto – powiedziała Natalia Nowak, przewodnicząca komitetu organizacyjnego III części Igrzysk.

 

Zawody w Poznaniu są trzecią z pięciu części tegorocznych Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022. Imprezę zainaugurował Rybnik (5-7 maja), za nami także zmagania w Bydgoszczy (20-22 maja). Czwarta część odbędzie się w Warszawie (3-5 czerwca), a ostatnia odsłona Ogólnopolskich Igrzysk rozegra się od 4 do 7 lipca w Kielcach i Suchedniowie. Łącznie w Igrzyskach udział weźmie ponad 1000 sportowców, rywalizujących w 12 dyscyplinach sportowych – obok gimnastyki, wrotkarstwa i tenisa, także w pływaniu, bocce, kolarstwie, judo, piłce nożnej, siatkówce, lekkiej atletyce, koszykówce i badmintonie oraz w programie Młodzi Sportowcy.  Spośród złotych medalistów Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022 wyłoniona zostanie Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2023 roku odbędą się w Berlinie.

 

- Sport dla naszych zawodników odgrywa szczególną rolę, jest możliwością rozwoju samodzielności, samoakceptacji, działania w grupie rówieśniczej, podejmowania różnych ról społecznych. Przez sport zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska potrafią doświadczać sukcesów ale i też radzić sobie z trudami zmęczenia, porażek. Radość, uśmiech, wzajemna serdeczność, pomoc to właśnie ona będzie dominować podczas Igrzysk – dodała Natalia Nowak.

 

Patronat Honorowy nad Igrzyskami objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

- Zawdzięczamy Wam wszystkim wyjątkowe i emocjonujące przeżycia. Podziwiamy Was za to, jak godnie stajecie do pojedynków i jak bardzo poważnie traktujecie egzamin, który macie zdać z nabytych umiejętności sportowych. Bardzo gorąco Was pozdrawiam, życząc powodzenia oraz tego, by nadchodzące miesiące Igrzysk przyniosły wiele niezapomnianych chwil i stały się dla Was wszystkich świętem. Czerpcie pełnymi garściami radość z bycia razem i zawsze dobrze czujcie się w Waszej wyjątkowej społeczności – napisała w specjalnym liście do zawodników Agata Kornhauser-Duda.

 

Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, 2022 to nie jedyne w tych dniach wydarzenie w Poznaniu, w którym udział biorą sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska.  Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem III części Igrzysk – 27 maja na poznańskiej Malcie kajakowe reprezentacje Olimpiad Specjalnych z Polski i Niemiec zaprezentowały swoje umiejętności podczas Regat II Edycji Pucharu Świata w Kajakarstwie Klasycznym. Wyścigi pokazowe zawodników Olimpiad Specjalnych odbyły się za zgodą zarządu Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF).

- Olimpiady Specjalne Polska reprezentowała 16 osobowa grupa zawodników i trenerów  z oddziałów lubuskiego, pomorskiego oraz wielkopolskiego -Poznań. Wśród zawodników będzie m.in Halina Andrzejak - członek Komitetu Krajowego oraz Maria Ogińska - bardzo  doświadczona zawodniczka Olimpiad Specjalnych. Obserwatorami pokazu będą między innymi prezydent ICF Tomasz Konietzko oraz członek zarządu ICF John Edwards. Polski program Olimpiad Specjalnych jest prekursorem kajakarstwa jako dyscypliny w Olimpiadach Specjalnych na całym świecie – powiedziała Róża Banasik-Zarańska, międzynarodowy sędzia kajakarstwa i członek Komitetu Krajowego Olimpiad Specjalnych Polska.

 

Pokaz stanowi wstęp do podpisania globalnego porozumienia pomiędzy światowymi władzami Olimpiad Specjalnych – Special Olympics International, a ICF, które będzie miało miejsce podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Berlinie w 2023 r.

 

 

Olimpiady Specjalne Polska zwracają uwagę, że Igrzyska są nie tylko wydarzeniem sportowym, ale także ważnym projektem społecznym.

 

- W sferze społecznej duży nacisk kładzie się na promowanie różnorodności i programy włączające. Olimpiady Specjalne, już od lat sześćdziesiątych propagują społeczne zaangażowanie i społeczną odpowiedzialność, w tym różnorodność i inkluzję, Ta idea bardzo nam przyświeca. Chcemy wspólnie wykonywać różne aktywności, stąd nasza kampania “#GrajmyRazem” która ma przybliżać naszemu społeczeństwu i społeczeństwu całego świata partnerstwo i działanie na rzecz rozwoju nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale też ich rodzin, małżonków, partnerów, dzieci – podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

 

Ruch Special Olympics jest częścią olimpijskiej rodziny i zgodnie z tradycją co 4 lata odbywają się Igrzyska Światowe. Właśnie w przyszłym roku w czerwcu czeka nas największe sportowe wydarzenie czterolecia, gdy w Berlinie do rywalizacji stanie ponad 7000 zawodników z całego świata. Wśród nich na pewno nie zabraknie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych – wszyscy jej członkowie już zaczęli swoją drogę, zwyciężając w zawodach regionalnych, wielu z nich medalem zdobytym w Poznaniu zrobi kolejny krok ku światowym arenom.

 

Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, 2022 – Poznań odbywają się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sponsorami i partnerami Igrzysk są także Tauron Polska Energia, Huawei, Oshee, Levann, P&G, Marriott Warsaw i Champions Bar

 

Olimpiady Specjalne Polska to ogromny ruch sportowy zrzeszający w Polsce ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.