Wybierz oddział

Michał Żewłakow, Jan Urban i piłkarze polskiej Ekstraklasy wspierają Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych

16.05.2013

Galeria zdjęć Adama Nurkiewicza z konferencji na oficjalnym Facebooku OSP

W środę (15.05.13) odbyła się konferencja prasowa dotycząca rozpoczęcia Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych (18-26.05.13) – największej tego typu inicjatywy na świecie. W konferencji wziął udział były reprezentant Polski i zawodnik Legii Warszawa – Michał Żewłakow, trener drużyny Legia Warszawa – Jan Urban, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska – Bogusław Gałązka oraz piłkarze Olimpiad Specjalnych.

Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych zrzesza 52 000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w 45 krajach Europy i Eurazji. W ramach Tygodnia UEFA współpracuje z 35 narodowymi federacjami piłkarskimi.

W akcję zaangażowanych jest na stałe ponad 60 klubów, agend rządowych i organizacji pozarządowych (m.in. UNICEF – United Nations Children's Fund, FARE – Football Against Racism in Europe, CAFE – Centre for Access to football in Europe).

Trzynasta edycja Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych zgromadzi na polskich boiskach tysiące zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. W zawodach regionalnych, organizowanych na terenie całego kraju, w sumie udział weźmie: 2168 zawodników, 428 trenerów i 411 wolontariuszy.

Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w tym roku zapowiada Europejski Turniej Piłki Nożnej Zunifikowanej, który odbędzie się między 5 a 8 czerwca w Warszawie.  Finał turnieju zostanie rozegrany na stadionie Legii Warszawa.

W Turnieju wezmą udział drużyny z 12 krajów: Austrii, Francji, Niemiec, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji i Turcji. Polskę reprezentować będzie drużyna z Oddziału Regionalnego Pomorskie. Zwycięzcy turnieju zostaną zakwalifikowani do światowego finału Special Olympics Unified Cup – Rio 2014.

Michał Żewłakow, były reprezentant Polski i rekordzista pod względem liczby występów w drużynie Narodowej został ambasadorem Europejskiego Turnieju Piłki Nożnej Zunifikowanej. Drugim ambasadorem jest mistrz świata i mistrz Europy Francuz Christian Karambeu.
 
– Dla mnie zawodnicy Olimpiad Specjalnych to ludzie, którzy pokazują, to co najpiękniejszego w sporcie, czyli zdrowe emocje, zdrową rywalizację i to w czasie, kiedy naprawdę nie jest to łatwe. Nie są motywowani pieniędzmi czy chęcią sławy. Uprawiają sport w najczystszej postaci, nikt nie jest bliżej idei niż oni – powiedział Michał Żewłakow.
 
W Polsce ruch Olimpiad Specjalnych, a w szczególności rozwój piłki nożnej osób z niepełnosprawnością intelektualną od lat wspiera m.in. Ekstraklasa. 27 kolejka T-Mobile Ekstraklasy rozgrywana w dniach 17-20 maja 2013, dedykowana jest Olimpiadom Specjalnym. Piłkarze zostaną wyprowadzeni przez zawodników Olimpiad Specjalnych, ubranych w koszulki z logo Olimpiad Specjalnych i UEFA RESPECT. Na murawę zostanie również wniesiona flaga organizacji.
 
– Legia chce być bliżej zawodników Olimpiad Specjalnych Polska. Chcemy spotykać się ze sportowcami z niepełnosprawnością intelektualną, poznawać ich bliżej. Myślimy o zorganizowaniu wspólnych treningów. Dla nich będzie to na pewno niesamowita satysfakcja, ale i my możemy na tym skorzystać. To ważna grupa w naszym społeczeństwie, dlatego musimy nauczyć się żyć razem. Wielu z nas żyje na co dzień obok ludzi z niepełnosprawnością intelektualną i nie stara się integrować, nie zauważa ich. Musimy przełamać tę barierę, bo warto – mówił trener Legii Warszawa Jan Urban.
 
Głównym celem wydarzenia jest nawiązanie współpracy pomiędzy środowiskiem osób pełnosprawnych i osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz budowanie świadomości i tolerancji w życiu codziennym.
 
O Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska
 
Olimpiady Specjalne Polska to narodowy program światowego ruchu Special Olympics. Jest to sportowa organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Polska reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 1983 roku. Obecnie Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska posiada 18 oddziałów regionalnych i 564 sekcje. W treningach
i rywalizacji bierze udział 17 190 sportowców i 1 612 trenerów. Ruch wspiera 1 114 członków rodzin i 4 500 wolontariuszy. W Polsce co roku odbywa się około 200 zawodów i imprez Olimpiad Specjalnych w 20 dyscyplinach sportowych, letnich i zimowych. W 2010 roku w Warszawie zostały zorganizowane Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, uznane za najlepszą imprezę sportową roku.

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.