Woda jest głównym składnikiem organizmu ludzkiego. W trzymiesięcznym płodzie znajduje się około 90%, u noworodka około80%, a u dorosłego człowieka od 60 do nawet 75% wody!
WODA - bierze udział w procesie wchłaniania pożywienia z jelit oraz w odżywianiu komórek.
WODA - jest przenośnikiem oraz regulatorem ciepła.
Dzienne zapotrzebowanie wody wynosi między 1,5 -2,5 litra w zależności od masy ciała i trybu życia oraz warunków środowiskowych.
W ciągu dnia tracimy od 2 do 3 litrów wody. Taką samą ilość tego płynu powinniśmy uzupełnić dla dobrego samopoczucia. Organizm ludzki potrafi przyswoić wodę z produktów spożywczych takich jak: warzywa, owoce czy mięso, ale resztę, ponad 1,5 litra, muszą stanowić płyny. Najlepiej w postaci WODY!
(Łubkowska B. Rola wody w życiu człowieka i środowisku. Wyższa Szkoła Zarządzania, Żywienie a środowisko, red. Podgórska M., Wydział Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu, Gdańsk, 2016. )
Picie świeżo wyciśniętych soków owocowych jest zdrowe pod warunkiem, że pijemy je rzadko! Dlaczego?
- Fruktoza przyjmowana m.in. z sokami owocowymi w dużych ilościach ale także z dietą bogatą w owoce, może powodować zaburzenia lipidowe ujawniające się pod postacią hiperlipidemii.
- Niektóre badania wskazują również, że wysokie spożycie fruktozy wpływa na wzrost całkowitego stężenia cholesterolu.
- Wysokie spożycie fruktozy może przyczyniać się do wystąpienia zaburzeń metabolicznych, takich jak insulinooporność, upośledzenie tolerancji glukozy oraz hipertrójglierydemia.
(Okręglicka K. i wsp. Metaboliczne efekty nadmiernego spożycia fruktozy z dietą. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017, Tom 23, Nr 3, 165–170)
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or HaDEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
#GrajmyRazem #IHLGiS #BądźFIT