Wybierz oddział

Zdrowi rodzice

Jeśli przyjmie się dane, określające skalę problemu niepełnosprawności na poziomie jednego miliarda i zestawi średnio z jedną osobą pełniącą nad nimi opiekę w ich środowisku rodzinnym, to otrzymuje się ilość 2 miliardów osób. Przy informacji opublikowanej przez Population Reference Bueau (2014) dotyczącej ilości mieszkańców ziemi w roku 2013 (7136796000), to okazuje się, że  jedna czwarta ludzkości (28%), jest bezpośrenio lub pośrednio związana z problemem niepełnosprawności.

Pojawienie się w rodzinie dziecka niepełnosprawnego jest ogromnym przeżyciem dla wszystkich jej członków. Członkowie rodziny, muszą podjąć się nowych wyzwań i obowiązków, które często znajdowały się w obszarach skrajnie obcych od ich zainteresowań i profilu zawodowo-społecznego. Opieka nad dzieckiem z niepełnosprawnością to stresujące doświadczenie dla rodziców. Wyzwala szereg emocji i uczuć, które wymagają odpowiednich zachowań i postaw w celu organizacji codziennego życia. Opieka nad dzieckiem z niepełnosprawnością, zwłaszcza, kiedy dziecko nie potrafi samodzielnie chodzić, wykazuje wiele czynników zagrożenia dolegliwościami bólowymi. Osoby te narażone są na podnoszenie swoich dzieci, powtarzalne, monotonne ruchy, wykonywane w niewygodnych pozycjach ciała, z pochyleniem tułowia podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Taki stan rzeczy może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia rodziców, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i fizycznej. Rodzice dzieci niepełnosprawnych cierpią na dolegliwości bólowe kręgosłupa związane z koniecznością częstego podnoszenia dziecka, migreny oraz zaburzenia żołądkowe, traktując opiekę nad swym dzieckiem jako podstawową aktywność fizyczną (Brehaut et al. 2004). Jak podają wyniki badań Kaya et al. (2010) charakterystyka tego typu niepełnosprawności, wymusza na rodzicach, konieczność sprawowania długotrwałej opieki nad swoimi dziećmi. To z kolei ma znaczący wpływ na występowanie bólu mięśniowo-szkieletowego i stanów depresyjnych oraz na jakość życia rodziców (głównie matek) tych dzieci. 

W 2018roku zproponujemy rodzicom naszych zawodników projekty, które wesprą ich działania i umożliwią zajęcie się swoim kręgosłupem oraz innymi dolegliwościami. 

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.