Prestiżowy amerykański serwis Philanthropedia, w oparciu o opinie ekspertów, przyznał Special Olympics miano najlepszej organizacji pozarządowej pomagającej osobom niepełnosprawnych.

W USA aż 54 mln ludzi (20 % całego społeczeństwa) jest zakwalifikowane jako osoby niepełnosprawne. Serwis Philanthropedia w oparciu o opinię blisko 80 ekspertów sporządził ranking 11 organizacji pozarządowych, zajmujących się tą grupą ludzi. Na pierwszym miejscu znalazł się ruch Special Olympics. Dalsze miejsca zajmowały organizacje takie jak The Arc of The US (dba o poszanowanie praw człowieka osób niepełnosprawnych) czy National Council on Independent Livining (organizacja skupiająca osoby niepełnosprawne, walcząca o równość społeczną).

Eksperci podkreślili, że Special Olympics pomagają milionom osób uprawiać sport i robią to zupełnie za darmo, płacąc za koszty organizowania obozów i kupna sprzętu. Zwrócono również uwagę na Program Rodzinny Olimpiad Specjalnych, który buduje nową świadomośc obcowania z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Dzieki ruchowi uczestnicy zaczynają w siebie wierzyć.

autor: Dominik Szczepański