Zima dopisała. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych w dwóch odsłonach (23-26.02 w Wiśle i 29.02-03.03 w Kielcach i Skarżysku-Kamiennej) wzięli udział w VIII Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych.
Zawodnicy do Wisły zaczęli przyjeżdżać już w czwartek 22 lutego. Dla wielu podróż była wyczerpująca – wraz z trenerami i kierownictwem ekip przebyli często kilkaset kilometrów. Po chwili odpoczynku i ciepłym posiłku nie dali się zmęczeniu i wyruszyli na wieczorny kulig.
W piątek od rana trwały gorączkowe prace w Amfiteatrze, który był przygotowywany na wieczorną Ceremonię Otwarcia. W tym samym czasie sportowcy rywalizowali na trasach Kubalonki w preeliminacjach, które wyłoniły sobotnie grupy. Zawodnicy wzięli udział w dwóch dyscyplinach – narciarstwo biegowe i bieg na rakietach śnieżnych (po raz pierwszy w historii Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych).
Przed Ceremonią Otwarcia zawodnicy wzięli jeszcze udział w Programie Zdrowi Sportowcy (FUNfitness, Zdrowy Słuch, Promocja Zdrowia). Program był prowadzony również w sobotę.
Mimo niskiej temperatury w Amfiteatrze było gorąco! Imprezę otworzyła Pani Prezydentowa Anna Komorowska, która dała zaprosić się zawodnikom do tańca. I tak Amfiteatr zamienił się w wielki parkiet, a wszyscy, wraz z Panią Prezydentową, tańczyli do muzyki zespołu Brathanki. Później był jeszcze widowiskowy pokaz sztucznych ogni.
W sobotę o 9.30 rozpoczęły się biegi finałowe. Mgła dotychczas szczelnie wypełniająca Kubalonkę dała za wygraną i w promieniach słońca kibice podziwiali 150 zawodników walczących o medale. Fanfary wybrzmiewały do późnych godzin popołudniowych, a zawodnicy z medalami wrócili do hoteli. Szybki prysznic i sportowcy byli gotowi na dyskotekę.
W niedzielę widzowie na Kubalonce obejrzeli ostatnie biegi finałowe i biegi sztafet. Na obiekcie pojawił się Ambasador Olimpiad Specjalnych Cezary Pazura, który wziął udział w Ceremonii Dekoracji. I tak zakończyła się pierwsza część Igrzysk.
***
29 lutego w kieleckiej hali widowiskowo – sportowej przy ul. Żytniej rozpoczęła się druga część VIII Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Do Kielc i Skarżyska przyjechało 356 sportowców niepełnosprawnych intelektualnie, 120 trenerów i 35 sędziów z Polski oraz ekipa z Niemiec.
W Kielcach na stoku „STADION” rozgrywano narciarstwo zjazdowe. Natomiast w Skarżysku – Kamiennej odbyły się zawody w łyżwiarstwie szybkim i hokeju halowym.
W Skarżysku – Kamiennej był prowadzony Program 'Zdrowi Sportowcy’ (Zdrowe Oczy, Zdrowy Uśmiech).
Po obu odsłonach Igrzysk drogą losowania wybrano spośród złotych medalistów reprezentację Olimpiad Specjalnych Polska, która poleci w 2013 do Korei Południowej, gdzie odbędą się Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych.