– Witajcie w Korei. Pierwszy medal już macie, bo jesteście z nami – przywitał sportowców Olimpiad Specjalnych prezes Special Olympics Timothy Shriver. Do 5 lutego ponad 2300 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie walczyć o olimpijskie medale. Jest wśród nich 41 sportowców z Polski

Igrzyska w PyeongChang są największą imprezą sportową na świecie w tym roku. Do Korei Południowej przyjechało 113 reprezentacji. Po raz pierwszy w Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych wezmą udział sportowcy z Papui-Nowej Gwinei, Nepalu, Pakistanu, Wietnamu, Tajlandii, Kambodży, Wietnamu i Mongolii.

– W rozwijających się krajach jest wiele osób z niepełnosprawnością intelektualną, które chciałby uprawiać sport. Często nie mają do tego warunków. Oby po tych Igrzyskach choć trochę się to zmieniło – powiedziała Sophia Tuna, która pracuje nad programem Special Olympics w Papui-Nowej Gwinei.

Na hali widowiskowej w Pyeongchang tysiące widzów obejrzało trwającą trzy godziny Ceremonię Otwarcia. Kiedy na podium  zapłonął olimpijski znicz, prezydent Korei Południowej Lee Myung-bak uznał igrzyska za otwarte. O woli walki, harcie ducha i misji Olimpiad Specjalnych na świecie opowiadał prezes Special Olympics Timothy Shriver – siostrzeniec byłego prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego i syn założycielki ruchu Special Olympics Eunice Kennedy Shriver.

– Ze względu na warunki atmosferyczne Ceremonia Otwarcia została przeniesiona do hali widowiskowej. Warto podkreślić wystąpienie Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego Na Kyung-won oraz Dyrektora Generalnego Special Olympics Timothy’ego Shrivera. Oboje mówili, że te igrzyska to szansa na lepszą integrację społeczeństwa, w którym nikt już nie będzie się wstydził przebywać z osobową z niepełnosprawnością intelektualną – relacjonuje Ceremonię Otwarcia Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska Bogusław Gałązka.

Od kilku dni w Korei przebywa reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska, która składa się z 41 zawodników. Polacy wzięli  udział w programie Miast Goszczących, dzięki czemu mogli poznać kulturę i tradycję regionu PyeongChang i lepiej zaadaptować się przed sportową rywalizacją.

W trwających do 5 lutego zawodach, sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną będą rywalizować w siedmiu zimowych  dyscyplinach: narciarstwie biegowym, narciarstwie zjazdowym, biegu na rakietach śnieżnych, hokeju halowy, łyżwiarstwie  szybkim i łyżwiarstwie figurowym.

Igrzyska w PyeongChang to ważny sygnał wysłany w stronę koreańskiego społeczeństwa. Według rządowych statystyk w Korei Południowej, która liczy 50 mln mieszkańców, mieszka 2,5 miliona osób z niepełnosprawnością intelektualną lub fizyczną. Do tej pory ich racje były na ogół pomijane.

fot. Adam Nurkiewicz