„Razem – ze wszystkich sił” – pod takim hasłem w dniach 8 – 10 maja przebiegał X Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych Konin/ Ślesin/ Licheń 2015, którego organizatorami byli: Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin i Olimpiady Specjalne Polska.
W Dniu Treningowym wzięło udział 85 sportowców z 15 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych – uczestników specjalnego programu sportowo-rehabilitacyjnego, skierowanego do osób, które z powodu głębszego stopnia niepełnosprawności intelektualnej lub współistniejących z nią złożonych niepełnosprawności fizycznych, nie mogą trenować i startować w dyscyplinach sportu uprawianych w Olimpiadach Specjalnych.
Honorowy patronat nad imprezą objął Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Jarosław Duda, a do Honorowego Komitetu Organizacyjnego zaproszenie przyjęli: Prezydent Miasta Konina – Józef Nowicki, Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin – Mariusz Zaborowski i Rektor PWSZ w Koninie – prof. Mirosław Pawlak.
X Ogólnopolski Dzień Treningowy Olimpiad Specjalnych rozpoczął się Ceremonią Otwarcia, która miała miejsce w piątkowe popołudnie w Auli im. Jana A.P. Kaczmarka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Kolejnym dniom towarzyszyły sportowe emocje. Zawodnicy Dnia Treningowego prezentowali swoje umiejętności ruchowe w konkurencjach halowych i wodnych, rozgrywanych na Hali Widowiskowo-Sportowej Gimnazjum w Ślesinie i na basenie Obiektu Rekreacyjno-Sportowego RONDO w Koninie. Publiczność mogła obserwować prezentacje w 30 zadaniach ruchowych, nawiązujących do dyscyplin sportowych, indywidualnie dostosowywanych do aktualnych możliwości zawodników. Były to m.in.: przejście po ławeczce, pokonanie nierównego podłoża, rzuty do celu, przetaczanie się, zbieranie przedmiotów, a w konkurencjach wodnych: zanurzenie głowy, wyławianie przedmiotów, przejście po dnie basenu. Publiczność nagradzała zawodników gromkimi brawami. Żywiołowy doping zapewnili przesympatyczni gimnazjaliści ze Ślesina.
Dzień Treningowy to wyjątkowe zawody, w których nie było rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Podczas prezentacji sportowcy mogli korzystać z pomocy terapeuty oraz z zaadaptowanego do ich potrzeb sprzętu sportowego. Za swoje starty zostali nagrodzeni pamiątkowymi znaczkami i oczywiście medalami, które były wręczane przy dźwiękach olimpijskich fanfar, przez zaproszonych gości, reprezentujących władze Miasta Konina, Miasta i Gminy Ślesin oraz Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska.
Odbył się również pokaz Programu „Młodzi Sportowcy” w wykonaniu grupy trenerów i przedszkolaków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole, prezentujący sesję treningową zabaw i konkurencji ruchowych skierowanych do dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku 2-7 lat. Warto wspomnieć, że specjalnym gościem pokazu była pani Iwona Nowak, przedstawicielka i Past Gubernator Okręgu 121 Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions (LCI), z którym Olimpiady Specjalne Polska rozpoczynają współpracę w ramach programu „Młodzi Sportowcy”. Według wstępnych założeń wspólnego projektu „Młodzi Sportowcy – inwestycja w przyszłość” kluby Lions przekażą nowo powstającym klubom „Młodych Sportowców” sprzęt sportowy i T-shirty. Ale to nie wszystko. Przedstawiciele Klubów Lionów, którzy zadeklarują chęć ściślejszej współpracy z „sąsiedzkimi” klubami „Młodych Sportowców”, uczestniczyć będą w imprezach organizowanych przez Olimpiady Specjalne, spotkaniach integracyjnych dla członków rodzin naszych Młodych Sportowców i w miarę potrzeb i możliwości w różnych formach wspierać program.
X Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych zakończył się Ceremonią Zamknięcia. W optymistycznych rytmach piosenek Mariusza Urbaniaka, obdarowani medalami, sportowymi upominkami, maskotkami i kosmetykami ufundowanymi przez partnerów Olimpiad Specjalnych, zawodnicy z trenerami i rodzicami pożegnali gościnny Oddział Wielkopolskie-Konin.