Rosemary urodziła się w 1918r. Byłą trzecim (Eunice – założycielka Special Olympics była piątym) z dziewięciorga dzieci Josepha i Rose Kennedych. U Rosemary lekarze orzekli „upośledzenie psychiczne”, w wieku 18 lat jej edukacja była na poziomie klasy czwartej szkoły podstawowej. Rosemary sprawiała wiele problemów otoczeniu, które nie było przygotowane na jej przyjęcie: uciekała z domu, trudno było ją kontrolować. Kiedy miała 23 lata jej ojciec w tajemnicy przed żoną Rose postanowił zlecić wykonanie na Rosemary zabiegu lobotomii. Efekty okazały się odwrotne do zamierzonych i fatalne w skutkach – zabieg spowodował u Rosemary ograniczenie jej motoryki oraz umiejętności mowy. Nie widząc lepszego rozwiązania, ojciec umieścił ją w Instytucie Katolickim w Wisconsin, gdzie przebywała do 2005r. pod opieką sióstr zakonnych. Ukryta przed opinią publiczną zmarła tam w wieku 86 lat. Ojciec nie odwiedził jej nigdy.
Co może być bardziej bolesne od historii ojca, który chcąc pomóc córce jeszcze bardziej ją krzywdzi? Ile pytań, które nieuniknione czają sie za rogiem, jeszcze trzeba zadać, aby opowiedzieć historię ludzi z niepełnosprawnością intelektualną?
Timothy Shriver daje jasną odpowiedź: „Nie ma się czego obawiać – to ludzka historia. Historia bohaterstwa. Rola, jaką odegrała Rosemary jest wielka częścią mojego życia”
Więcej o książce Fully Alive autorstwa Timothego Shrivera przeczytacie w artykule w magazynie People:
http://www.people.com/article/rosemary-kennedy-timothy-shriver-fully-alive
Zobaczcie także wywiad z Timothym Shriverem dotyczący historii powstania książki Fully Alive:
http://abcnews.go.com/GMA/video/tim-shriver-discusses-memoir-fully-alive…