Już za kilka dni ruszają XII Światowe Igrzyska Zimowe Olimpiad Specjalnych Turyn 2025. Polska Reprezentacja jest już gotowa!
Igrzyska Olimpijskie od lat dostarczają nam wzruszeń i niezwykłych sportowych emocji. Tym razem nie będzie inaczej. Już za kilka dni będziemy mogli śledzić walkę o jak najlepsze wyniki w wykonaniu sportowców Olimpiad Specjalnych.
Special Olympics to największa na świecie organizacja sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – zrzesza ponad 200 programów narodowych i 5,5 miliona zawodników. Ruch Olimpiad Specjalnych jest oficjalnie uznany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, jako trzecie ogniwo ruchu olimpijskiego, obok pełnosprawnych sportowców i paralimpijczyków.
Olimpiady Specjalne Polska przyczyniają się do lepszego zrozumienia i akceptacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, zaś swoim sportowcom nie raz otwierają drogę do światowej kariery sportowej.
Na początku marca Polska Reprezentacja weźmie udział w XII Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Turynie, gdzie zaprezentuje efekty swoich wielomiesięcznych treningów. Nie będzie taryfy ulgowej. Na międzynarodowej arenie zaprezentuje się aż 1500 zawodników, a wśród nich 32 naszych rodaków, którzy nie zważając na pot i łzy, dadzą z siebie wszystko, dumnie nosząc na piersi godło Polski.
Będziemy mogli śledzić ich poczynania w takich dyscyplinach jak narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, bieg na rakietach śnieżnych, łyżwiarstwo szybkie oraz unihokej. To piękne otwarcie roku, w którym Olimpiady Specjalne obchodzą swój 40. Jubileusz.
– Tak, już rozpoczęliśmy obchody 40-lecia Olimpiad Specjalnych w Polsce – mówi Joanna Styczeń-Lasocka Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska. Możecie nas Państwo śledzić w kampaniach telewizyjnych, kinowych, outodoorowych, na autobusach, dworcach PKP największych polskich miast oraz oczywiście w socialmediach, YT czy na Spotify. Przygotowujemy Polską Reprezentację Olimpiad Specjalnych na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Turyn 2025 i organizujemy pierwszy raz w naszej historii Puchar Świata w Zunifikowanej Piłce Siatkowej Olimpiad Specjalnych, Polska 4-9 października 2025 roku – wylicza Styczeń-Lasocka.
Idea Olimpiad Specjalnych poruszyła serca wielu sportowców i gwiazd. W szeregach wielkiej rodziny Olimpiad Specjalnych Polska są między innymi Zygmunt Chajzer, Michał Olszański, Joanna Jóźwik, Anna Lewandowska, Robert Lewandowski, Joanna Jendrzejczyk, Jakub Wesołowski czy Sofia Ennaoui, czy Tomasz Wolny, który od lat związany jest z organizacją. Najpierw jako wolontariusz, później ambasador, a obecnie prezes. – Ja po prostu kocham naszych zawodników – mówi rozbrajająco Wolny.
Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Zaś do naszego kraju ta idea dotarła na początku lat osiemdziesiątych. Polska szybko stała się propagatorem idei ruchu Special Olympics w tej części Europy.
Dziś Olimpiady Specjalne Polska zrzeszają tysiące ludzi. I nie mówimy tu tylko o zawodnikach, ale i całych kadrach trenerskich i wolontariuszach, którzy oddają Olimpiadom Specjalnym swój czas i serce, zmieniając życie swoich podopiecznych na lepsze. Poza sportem Olimpiady Specjalne Polska tworzą szereg inicjatyw zmieniających świadomość społeczeństwa na temat potencjału, umiejętności i potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną, bo choć mamy 2024 rok, to walka ze stereotypami trwa. Sport pozwala zawodnikom na pokazanie ich emocji, pełnienie różnych ról społecznych, edukację i aktywność zawodową. Jednak sport sprawia, że zawodnicy rozwijają się nie tylko fizycznie, ale i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci, pewni siebie, poznają świat i nawiązują przyjaźnie. Na boiskach, czy kortach walczą z wielką determinacją o jak najlepszy wynik, ale tuż po zakończonych rozgrywkach są dla siebie wzajemnie niezwykłym wsparciem.
Niektórzy zawodnicy trafiają pod skrzydła organizacji już jako mało dzieci, gdzie dzięki programowi Młodzi Sportowcy ich rodzice i opiekunowie – poprzez gry i zabawy – widzą jak może wyglądać życie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nastolatkowie i osoby dorosłe biorą udział w zawodach lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich, europejskich oraz tych, o których marzy każdy sportowiec, czyli światowych. Co roku w 18 Oddziałach Regionalnych organizowanych jest około 250 imprez sportowych w całej Polsce.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność, jeszcze na początku lat osiemdziesiątych. Dziś Olimpiady Specjalne Polska to 17,5 tysiąca zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych. Rywalizują oni w 27 dyscyplinach sportowych, letnich i zimowych.
Olimpiady Specjalne walczą o integrację osób z niepełnosprawnością intelektualną, a dzięki ich działaniom, podopieczni Olimpiad Specjalnych przełamują własne bariery i stereotypy, z którymi wciąż muszą się mierzyć.
Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora głównego przyjął Huawei Polska. Partnerem Strategicznym jest PKP S.A., a Partnerem Technicznym Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych jest firma 4F. Partnerami Olimpiad Specjalnych są także Oshee oraz Toyota Motors Europe.