Puchar Świata w Zunifikowanej Piłce Siatkowej Olimpiad Specjalnych, Katowice 2025 coraz bliżej. Już za niespełna trzy miesiące w stolicy Śląska rozpocznie się niezwykłe wydarzenie sportowe, na które skierują się oczy całego świata.

fot. Adam Nurkiewicz

 

Przypomnijmy, zunifikowana piłka siatkowa, to taka, która łączy w drużynie zawodników z niepełnosprawnością intelektualną oraz zawodników pełnosprawnych, których nazywa się partnerami. Celem jest przełamywanie barier w społeczności oraz budowanie świadomości i tolerancji – zarówno na boisku, jak i poza nim.

Na boisku zmierzy się 8 drużyn żeńskich i 8 męskich. Każda z nich musi składać się z 6 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, 6 partnerów, 3 trenerów oraz jednego ambasadora drużyny. W Pucharze wezmą udział sportowcy powyżej 15 roku życia.

Piłka siatkowa to sport, który rozpala serca wszystkich Polaków, szczególnie, że w tej dyscyplinie mamy czym się pochwalić. Tym razem w katowickim Spodku o Puchar Świata zawalczy drużyna Olimpiad Specjalnych Polska, której przyjdzie się zmierzyć z rywalami z różnych stron świata. – Turniej Pucharu Świata organizujemy w miejscu szczególnym dla polskiej siatkówki. To właśnie w Spodku Michał Winiarski wzniósł dla biało-czerwonych trofeum za mistrzostwo świata w 2014 roku. Więc trudno o bardziej legendarne miejsce dla Pucharu Świata niż właśnie Spodek. Serdecznie zapraszamy każdego kto chce zobaczyć walkę, pasję i radość z gry – zapowiada i zaprasza Sebastian Świderski, Prezes Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska od 2013r. Świderski jest niezwykle doświadczonym sportowcem, a zawodnicy Olimpiad Specjalnych zrobili na nim spore wrażenie. – W Olimpiadach Specjalnych widzę prawdziwe emocje. Tutaj nikt nie oszukuje, nikt nie ma drugiej twarzy. To jest pełne zaangażowanie i całe serce zostawiane na parkiecie. To jest też cenna lekcja dla zawodowych siatkarzy: niech przyjdą, zobaczą, że każdy może zaangażować się w siatkówkę – stwierdza prezes PZPS.

Kto powalczy w polskiej ekipie? To Polska Reprezentacja składająca się z zawodników Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Łódzkie, która zdobyła bilet do Katowic podczas Finału Makroregionalnego Zunifikowanego Turnieju Piłki Siatkowej w Kędzierzynie-Koźle oraz 2 zawodników i trener srebrnego medalisty z Oddziału Regionalnego Opolskie. Teraz wszyscy ciężko trenują, by pokazać się z jak najlepszej strony.

Dla Olimpiad Specjalnych Polska 2025 rok jest rokiem absolutnie wyjątkowym. Nie dość, że stowarzyszenie jest gospodarzem tak wielkiego wydarzenia jak Puchar Świata w Zunifikowanej Piłce Siatkowej Olimpiad Specjalnych, Katowice 2025, to jeszcze obchodzi 40.lecie swojej działalności. I dzięki wydarzeniu takiej rangi, po raz kolejny, Olimpiady Specjalne Polska udowodnią, że sport jest dla wszystkich, że razem możemy więcej, a integracja z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, może wzbogacić nasze życie. Czy w październiku pokonamy rywali i będziemy mogli pochwalić się pucharem? Tego jeszcze nie wiemy, ale Polacy na pewno po raz kolejny zakochają się w piłce siatkowej!

 

Special Olympics to największa na świecie organizacja sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – zrzesza ponad 200 programów narodowych i 5,5 miliona zawodników. Ruch Olimpiad Specjalnych jest oficjalnie uznany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, jako trzecie ogniwo ruchu olimpijskiego, obok pełnosprawnych sportowców i paralimpijczyków.

 

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność, jeszcze na początku lat osiemdziesiątych. Dziś Olimpiady Specjalne Polska to 17,5 tysiąca zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych. Rywalizują oni w 27 dyscyplinach sportowych, letnich i zimowych. Rocznie, prócz regularnego cyklu treningowego, odbywa się również ponad 260 imprez sportowych i zawodów.

Olimpiady Specjalne walczą o integrację osób z niepełnosprawnością intelektualną, a dzięki ich działaniom, podopieczni Olimpiad Specjalnych przełamują własne bariery i stereotypy, z którymi wciąż muszą się mierzyć.

 

Partnerami Pucharu Świata w Zunifikowanej Piłce Siatkowej Olimpiad Specjalnych, Katowice 2025 są: Polski Związek Piłki Siatkowej, Urząd Miasta Katowice, Lions Club International, Toyota, Huawei Polska, Oshee, PKP S.A., PKP IC, AWF Katowice, WP.pl, 4F, FIVB. Impreza dofinansowana jest przez MSiT i PFRON.

Więcej informacji na temat Olimpiad Specjalnych Polska znaleźć można na stronie internetowej OlimpiadySpecjalne.pl i na Facebooku Olimpiad Specjalnych Polska.