Wybierz oddział

Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Szwecja 2021

Nazwa: Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych – Are Ostersund 2021

Data: 6 – 12 luty 2021 roku.

Miejsce:

 • Åremiejscowość w środkowo-zachodniej części Szwecji w gminie Åre. W Åre mieszka ok. 1200 stałych mieszkańców. Oddalona około 90 km na zachód od Östersund. Åre to ośrodek sportów zimowych o międzynarodowej sławie. Tutaj trzykrotnie (1954, 2007, 2019) odbywały się misrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. Tutaj odbędą się zawody w narciarstwie alpejskim, snowboardzie i snowshoeingu.
 • Östersundmiasto położone w środkowej części Szwecji w prowincji Jämtland,  na wschodnim wybrzeżu jeziora Storsjön. Liczba ludności zamieszkującej to miasto to 43 621. Jest to znany ośrodek narciarski biathlonu. Co roku odbywa się tutaj puchar świata w biathlonie. Tutaj odbędą się zawody w narciarstwie biegowym, unihokeju, łyżwiarstwie szybkim i figurowym.

Dyscypliny Igrzysk (7): narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, snowshoeing (bieg na rakietach śnieżnych), unihokej, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe, snowboard

Zarys programu Igrzysk

 • 03 – 06 luty    Program Host Town (Program miast goszczących)
 • 06 luty            Ceremonia Otwarcia Igrzysk
 • 07 – 12 luty    Zawody oraz inne wydarzenia
 • 12 luty            Ceremonia Zamknięcia  Igrzysk

Igrzyska w liczbach

 • Zawodnicy: 2.000
 • Reprezentacje 105 Programów Narodowych Olimpiad Specjalnych
 • 2.500 wolontariuszy Igrzysk,
 • 6.000 członków rodzin zawodników

Maskotka Igrzysk

Strona Igrzysk

https://swe2021.org

Wizja i misja Igrzysk w Szwecji

Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2021 roku maja potencjał stać się naprawdę unikalnym wydarzeniem: po raz pierwszy Igrzyska odbędą się w kraju skandynawskim i po raz pierwszy cele Igrzysk rozciągają się na okres zarówno przed jak i po Imprezie.

Wizja:  

Wizją Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2021 jest zachęcenie większej liczby osób z  niepełnosprawnością intelektualną do aktywności fizycznej i włączenia się do ruchu sportowego sprzyjającemu inkluzji. Celem jest zmienić nastawienie społeczne i poprawić zdrowie publiczne osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczeństwie charakteryzującym się zrównoważonym rozwojem społecznym, w Szwecji i na świecie.

Misja:

 • Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2021 to narzędzie w długoterminowej pracy strategicznej mającej na celu poprawę zdrowia publicznego i zwiększenia możliwości sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. To początek dużej inwestycji w poprawę zdrowia publicznego osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wydarzenie to jest platformą mającą na celu poprawienie warunków osób z niepełnosprawnością intelektualną za pomocą środków ekonomicznych oraz wysiłków szkoleniowych na rzecz inkluzji i zmiany postaw.
 • Organizatorzy chcą stworzyć model, który koncentruje się na zdrowiu, z którego wiele krajów w Europie Północnej będzie mogło korzystać w związku ze swoimi programami Zdrowi Sportowcy.
 • Wyjątkowe wydarzenie, które nigdy wcześniej nie miało miejsca w krajach skandynawskich - Igrzyska wzmocnią Olimpiady Specjalne Szwecja na wszystkich poziomach i stworzą nowe sposoby pracy, struktury i koncepcje.
 • Poprawa warunków zdrowotnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
 • Rozwój Sportów Zunifikowanych mający na celu stworzenie bardziej integracyjnego ruchu sportowego.
 • Szansa dla regionu gospodarza na przyciągnięcie nowej grupy turystycznej.

 

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska

Zawodnicy reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska zostaną wyłonieni spośród medalistów X Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbędą się 4-7 marca 2020 w Zakopanem (część 1 - narciarstwo alpejskie, biegowe i snowshoeing) oraz 17-20 marca 2020  w Bydgoszczy (część 2 – łyżwiarstwo szybkie, hokej halowy i unihokej).

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska (zawodnicy) zostanie wyłoniona na podstawie losowań, które będą przeprowadzane podczas Ceremonii Zakończenia danej części ogólnopolskich zimowych Igrzysk, tuż po zakończeniu rywalizacji w danej dyscyplinie w Zakopanem (narciarstwo zjazdowe, biegowe i rakiety) i Bydgoszczy (łyżwiarstwo szybkie). Zgodnie z wytycznymi organizatorów Igrzysk w Szwecji, mogą brać w nich udział zawodnicy i zawodniczki, którzy będą mieli ukończone 15 lat w dniu Ceremonii Otwarcia Igrzysk (w dniu 06 lutego 2021). Tak więc tylko medaliści naszych Igrzysk, którzy spełnią ten wymóg wieku będą mogli znajdować się w puli kandydatów zakwalifikowanych do losowania.

Losowanie, zgodnie z przepisami międzynarodowymi Olimpiad Specjalnych, odbywać się będzie w dyscyplinach, w których przyznane zostały naszemu programowi narodowemu  przez organizatorów tzw. limity miejsc. W związku z tymi uwarunkowaniami Olimpiady Specjalne Polska na igrzyskach w Szwecji nie będą wystawiały drużyny hokej halowy, ani unihokeja. Hokeja halowego nie ma w programie Igrzysk w Szwecji, a unihokej to nowa dyscyplina dla polskiego programu sportowego Olimpiad Specjalnych, w której dopiero rozpoczynamy rywalizację na poziomie ogólnopolskim  i popularyzację tej gry zespołowej wśród sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Po zakwalifikowaniu zawodników nastąpi etap wyboru trenerów we współpracy z wszystkimi Oddziałami Regionalnymi, skąd zostaną wylosowani zawodnicy. Nad całym procesem ustalania polskiej reprezentacji czuwa Komisja Sportowa Komitetu Krajowego.   

 

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska w liczbach  :

 

Dyscyplina

Zawodnicy

Zawodniczki

Trenerzy

Narciarstwo Alpejskie

4

4

2

Narciarstwo Biegowe

5

5

3

Snowshoeing

2

2

2

Łyżwiarstwo Szybkie

4

2

2

Lekarz

 

1

Kierownictwo Reprezentacji

 

2

Razem

28

12

Suma Reprezentacji

40

SPONSOR STRATEGICZNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.