Wybierz oddział

Brąz Polski, złoto Serbii na Międzynarodowym Turnieju Piłki Siatkowej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych w Warszawie

29.08.2014

Siatkarze Olimpiad Specjalnych Polska pokonali USA i zajęli trzecie miejsce. W finale Serbia po zaciętym meczu wygrała z Niemcami. W turnieju wzięły udział cztery drużyny zunifikowane – złożone z zawodników z niepełnosprawnością intelektualną i pełnosprawnych partnerów.

Rozpoczynające się 30 sierpnia Mistrzostwa Świata FIVB w Piłce Siatkowej Mężczyzn to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych tego roku w Polsce. Pod patronatem FIVB i PZPS w dniach Olimpiady Specjalne Polska zorganizowały Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych, w którym zagrały cztery drużyny: Niemcy, Serbia, USA i Polski.

Pierwszego dnia rozegrano dwa spotkania. Siatkarze Olimpiad Specjalnych Polska pokonali Niemcy 2:1 (25:20, 21:25, 15:9), a USA przegrały z Serbią 0:2 (14:25, 23:25).

Drugiego dnia USA przegrały z Serbią 0:2 (14:25, 23:25). Potem Serbowie wygrali jeszcze z Polską 2:0 (25:20, 25:22) i zapewnili sobie udział w finale. USA przegrały najpierw z Niemcami 0:2 (18:25, 13:25), a potem z Polską w takim samym stosunku setów (17:25, 21:25). Tego dnia rozegrano jeszcze jeden mecz – Serbia przegrała z Niemcami 0:2 (19:25, 21:25).

W piątek, w meczu o trzecie miejsce Polska wygrała z USA 2:0 (25:20, 25:10). Złoto zdobyli Serbowie, którzy po dramatycznym meczu pokonali Niemców 2:1 (15:25, 27:25, 15:5).

Turniej był okazją do sportowych zmagań w rozwijającej się siatkówce drużyn zunifikowanych. Idea sportów zunifikowanych zakłada grę w jednym zespole zawodników z niepełnosprawnością intelektualną i pełnosprawnych partnerów.

- Sport zunifikowany to zjawisko, które mocno rozwija się w ruchu Olimpiad Specjalnych. Prócz waloru czysto sportowego ma też znaczenie integracyjne – tłumaczy Bogusław Gałązka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Turniej w Warszawie był również okazją, by promować siatkówkę w Olimpiadach Specjalnych i spotkać się z jej ambasadorami - byłymi reprezentantami Polski Sebastianem Świderskim i Paweł Papke. W ostatniej chwili swój wyjazd odwołał, Vladimir Grbić, legenda serbskiej siatkówki, światowy ambasador piłki siatkowej w Olimpiadach Specjalnych.

- Siatkówka to chyba najtrudniejszy sport zespołowy, sprawia trudność nawet ludziom bez niepełnosprawności intelektualnej, dlatego jestem pod wrażeniem gry i zaangażowania zawodników Olimpiad Specjalnych, którzy dobrze radzą sobie w tej dyscyplinie. Widzę w nich ogromny zapał do gry, który przydałby się niejednemu zawodowemu siatkarzowi. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych i ich partnerzy pokazują, jak łamać bariery – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej Sebastian Świderski, ambasador Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych Polska. P

Zgodził się z nim siatkarz Olimpiad Specjalnych Polska Mateusz Wesoły. - Jestem dumny z brązowego medalu, bo siatkówka nie należy do łatwych sportów. Podczas turnieju panowała świetna atmosfera.

Przytaknął mu Paweł Papke i zaprosił do rozmowy obecnego na konferencji Artura Siódmiaka, reprezentanta Polski w piłce ręcznej. - Ten turniej udowodnił, że jesteśmy sobie równi. A może by tak, skoro na sali jest Artur, pójść za ciosem i wprowadzić do Olimpiad Specjalnych piłkę ręczną? - Nie wyobrażam sobie, żeby miało stać się inaczej. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by piłka ręczna dołączyła do dyscyplin uprawianych przez sportowców z niepełnosprawnością intelektualną – zapewnił Siódmiak.

W konferencji , którą poprowadził Zygmunt Chajzer, ambasador Olimpiad Specjalnych Polska, udział wzięli również: Włodzimierz Paszyński, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Witold Roman, wiceprezes PZPS, Krzysztof Krukowski, dyrektor biura europejskiego Special Olympics oraz Jakub Bednaruk, były siatkarz, trener AZS Politechniki Warszawskiej.

O Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska
Olimpiady Specjalne Polska to narodowy program światowego ruchu Special Olympics. Jest to sportowa organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Polska reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 1983 roku. W Olimpiad Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17 tysięcy zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych. Do wyboru mają 24 dyscypliny sportowe, letnie i zimowe. Rocznie, prócz regularnego cyklu treningowego, organizujemy ponad 260 imprez sportowych i zawodów. W ruchu Olimpiad Specjalnych w Polsce uczestniczy również 1445 trenerów, 659 członków rodzin i 7372 wolontariuszy. Dla wszystkich zaangażowanych osób prowadzimy szereg programów pozasportowych, skupiających się na wsparciu samych sportowców i ich rodzin oraz na integracji społecznej.

Olimpiady Specjalne a Paraolimpiady
Olimpiady Specjalne i Paraolimpiady - dwie odrębne organizacje oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL).
Olimpiady Specjalne umożliwiają uczestnictwo w treningach sportowych osobom z niepełnosprawnością intelektualną na każdym poziomie.
Paraolimpiady to organizacja zapewniająca treningi i udział w zawodach elitarnej grupie sportowców z niepełnosprawnością fizyczną.

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.