Wybierz oddział

Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych już otwarte! Pierwsze medale dla Polski: złoto i srebro w pływaniu!

27.07.2015

Podczas pierwszego dnia zmagań sportowych podczas XIV Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Los Angeles polscy reprezentanci zdobyli złoty i srebrny medal w pływaniu. Na podium znalazło się dwóch naszych zawodników: Sebastian Wilman (woj. podlaskie) zdobył złoto w pływaniu 25 m stylem grzbietowym, a Andrzej Motyka (woj. śląskie), srebro w tej samej konkurencji.
„Bardzo cieszę się z tego medalu. Sam przyjazd na Światowe Igrzyska to dla mnie ogromna nagroda za wysiłek na treningach, zdobycie złotego medalu to już spełnienie najskrytszych marzeń” powiedział Sebastian Wilman.
 
Obaj zawodnicy, by przyjechać na Igrzyska Światowe musieli wcześniej rywalizować w zawodach na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim.
Sebastian Wilman jest zawodnikiem Klubu Sportowego „Mag-Ton” z Białegostoku. W Olimpiadach Specjalnych trenuje pływanie, ale także m.in. bowling, tenis ziemny i hokej halowy.
Andrzej Motyka jest zawodnikiem Klubu Olimpiad Specjalnych „Promyk” z Rybnika. W Olimpiadach Specjalnych trenuje od 2003 roku. Oprócz pływania trenuje także m.in. koszykówkę, piłkę nożną i narciarstwo biegowe.
 
Trenerami polskiej kadry pływaków są: Robert Młynarczyk (Olimpiady Specjalne Beskidzkie) – nauczyciel WF oraz kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drogomyślu; Ewa Hałambiec – instruktor pływania, dyrektor Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Opolskie.
 
„To wspaniałe, że już pierwszego dnia dwóch Polaków znalazło się na podium. To dla nich ogromna radość i satysfakcja z przełamywania własnych barier i ograniczeń. Wszystkich nas w reprezentacji bardzo cieszy, że medalami możemy przynosić radość kibicom w Polsce i na całym świecie” powiedział trener pływaków Robert Młynarczyk.
 
Polscy pływacy w Los Angeles rywalizować będą jeszcze w dwóch konkurencjach: 50 m stylem dowolnym i w sztafecie 4x50 m.
 
Dzień wcześniej odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia Igrzysk. Na trybunach jednego z najsłynniejszych stadionów świata zebrało się ponad 63 tysiące widzów – wykupione zostały wszystkie dostępne bilety na ceremonię. Przed telewizorami uroczystość obejrzało kilka milionów telewidzów.
Pierwsza Dama USA, znakomici sportowcy i artyści uhonorowali 7 tysięcy sportowców
z niepełnosprawnością intelektualną, którzy rozpoczynają sportowe zmagania w 25 dyscyplinach.
Wszyscy zawodnicy przemierzali stadion po gigantycznym czerwonym dywanie, przywołującym myśli o Hollywood, owacyjnie witani przez widzów. Polska 87-osobowa reprezentacja zaprezentowała się w czerwonych dresach i białych czapkach.
Nad stadionem górował napis z przysięgą zawodników Olimpiad Specjalnych „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” – te słowa przyświecać będą każdemu reprezentantowi ze 177 krajów, które przyjechały na Igrzyska.
Flagę Olimpiad Specjalnych wprowadzili na płytę stadionu znakomici sportowcy – multimedaliści: pływak Michael Phelps, skoczek do wody Greg Louganis, gimnastyczka Nadia Comaneci oraz łyżwiarka figurowa Michelle Kwan.
 
Oficjalnego otwarcia Igrzysk dokonała Michelle Obama, Pierwsza Dama USA. „Mój mąż  i ja jesteśmy bardzo z Was dumni, tak niewiarygodnie dumni i kochamy Was z całego serca”, zwróciła się Michelle Obama do sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.
Pierwsza Dama została zaproszona na scenę przez zawodnika Olimpiad Specjalnych Tima Harrisa, właściciela restauracji z Nowego Meksyku, w której, jak powiedział serwuje „śniadania, lunche i uściski”.  Tim podkreślił, że Pierwsza Dama zna moc uścisków, więc podarował jeden również jej.
Następnie na stadion wbiegła uroczysta sztafeta, niosąca Płomień Nadziei. Na ostatniej prostej pochodnię przekazywali sobie zawodnicy Olimpiad Specjalnych m.in. z Mongolii, Iranu, Izraela
i Kuby. Oficjalnego zapalenia Znicza Olimpiad Specjalnych dokonała reprezentantka USA, Destiny Sanchez.
 
Ceremonia była prawdziwym show w amerykańskim stylu. Na scenie pojawiło się wiele gwiazd kina muzyki i sportu m.in. Nicole Scherzinger, która uroczyście odśpiewała hymn Stanów Zjednoczonych. Na scenie pojawili się również znany showman Jimmy Kimmel oraz aktorka Eva Longoria. Uroczystość uświetniały także występy światowych gwiazd muzyki: m.in. Steviego Wondera, oraz Avril Lavigne, której piosenka „Fly” promuje Igrzyska.

SPONSORZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Sponsorzy Złoci Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

WSPÓŁORGANIZATORZY I PARTNERZY OGÓLNOPOLSKICH LETNICH IGRZYSK OLIMPIAD SPECJALNYCH KATOWICE, CHORZÓW, MIKOŁÓW – 9-12 czerwca 2018 r.

WSPÓŁORGANIZATORZY I PARTNERZY OGÓLNOPOLSKICH LETNICH IGRZYSK OLIMPIAD SPECJALNYCH KATOWICE, CHORZÓW, MIKOŁÓW – 9-12 czerwca 2018 r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.