Wybierz oddział

Startują Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane – Bydgoszcz 2020!

4.03.2020

Już dzisiaj w samym centrum Zakopanego rozpocznie się największe święto polskich sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w dyscyplinach zimowych! Od 4 do 7 marca w Zakopanem  i od 17 do 20 marca w Bydgoszczy trwać będą Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane - Bydgoszcz 2020! W stolicy polskich Tatr rywalizować będzie 230 narciarzy zjazdowych, biegowych i biegaczy na rakietach śnieżnych. Z kolei w Bydgoszczy w rywalizacji o medale Igrzysk zmierzy się 250 zawodników drużyn hokeja halowego, unihokeja i łyżwiarzy szybkich.

Łącznie Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane - Bydgoszcz 2020 to blisko 480 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju, których wspierać będzie łącznie 514 trenerów, sędziów, lekarzy i wolontariuszy, organizatorów. Sportowcy będą rywalizowali na najlepszych dostępnych i profesjonalnych obiektach sportowych, takich jak trasy narciarskie COS Zakopane, czy bydgoskie sztuczne lodowisko „Torbyd”.

Igrzyska w Zakopanem rozpoczynają się niezwykłą Ceremonią Otwarcia na Placu Niepodległości w Zakopanem. Podczas uroczystości zapłonie Ogień Nadziei, a oficjalnego rozpoczęcia Igrzysk dokona Honorowy patron Olimpiad Specjalnych Polska oraz Igrzysk, Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser - Duda.

 „Ceremonia Otwarcia pierwszej części Igrzysk połączy ludzi świata muzyki, kultury, kibiców oraz przede wszystkim wspaniałych zawodników Olimpiad Specjalnych! Hasło #GrajmyRazem pokaże swoją moc. Każdy z naszych sportowców jest przykładem determinacji i wytrwałości w dążeniu do sukcesu w sporcie i poza nim. Na arenach Igrzysk wszyscy zobaczymy,  jak sport pomaga im spełniać marzenia i pozwala stawać się coraz lepszym. W Zakopanem oraz w Bydgoszczy czekają nas wyjątkowe emocje!” podkreśliła Anna Lewandowska, Prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

 

Ceremonię Otwarcia poprowadzi znany z ekranów TVP duet Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny, którzy jako Ambasadorzy Olimpiad Specjalnych Polska promują ideę akceptacji i tolerancji.

„Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska to wyjątkowi ludzie. Naprawdę warto zobaczyć ich w akcji! W czasie Igrzysk wzruszenia i sportowe emocje gwarantowane. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy być z zawodnikami podczas tych niezwykłych Igrzysk” powiedziała Marcelina Zawadzka.

„To dla mnie ogromny zaszczyt i radość, że mogę być częścią moim zdaniem najwspanialszej imprezy sportowej świata! To zawodnicy o najszczerszych emocjach, którzy mogą być dla nas wzorem nie tylko na arenie sportowej, ale pokazują nam też, jacy powinniśmy być względem siebie. Ceremonia Otwarcia będzie wielkim świętem nas wszystkich! Sportowców, trenerów, kibiców, osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych, którzy wspólnie pokażą podczas Igrzysk, że każdy człowiek może cieszyć się sportem, czerpać radość i satysfakcję z reprezentowania swojego regionu, klubu i jednocześnie dawać tę radość kibicom” podkreślił Tomasz Wolny.

Główną muzyczną gwiazdą wieczoru będzie zespół Zakopower łączący góralską tradycję z nowoczesną muzyką rozrywkową i klubową, zdobywca najważniejszych polskich nagród muzycznych, w tym 4 Fryderyków i 2 Superjedynek. Muzycy zaprezentują zgromadzonej publiczności swoje największe przeboje, dzięki którym od kilkunastu lat zapełniają sale koncertowe w całej Polsce i wielu miejscach na świecie.

„Cieszymy się, że weźmiemy udział w tej niezwykłej imprezie i zagramy dla zawodników Igrzysk w Zakopanem! Warto wspierać osoby z niepełnosprawnością intelektualną i warto kibicować Olimpiadom Specjalnym!” powiedział Sebastian Karpiel-Bułecka, lider zespołu Zakopower.

Organizacja Igrzysk jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

„Wydarzenia takie, jak Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020  pokazują nam wszystkim, że sport jest jeden. Każdy z zawodników Olimpiad Specjalnych wkłada maksimum wysiłku w przygotowania do zawodów, a na Igrzyska jedzie z zamiarem jak najlepszego zaprezentowania swojego klubu i regionu. Jestem pełna podziwu dla ich wysiłku i determinacji, życzę im, by Igrzyska były dla nich czasem pełnym emocji sportowych, ale także doświadczeń pozasportowych – nawiązywania znajomości czy rozwijania własnych umiejętności społecznych” powiedziała Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu.

 „Zawody i treningi Olimpiad Specjalnych w Polsce dają ich uczestnikom ogromną siłę rehabilitacyjną i integracyjną. Pozwalają osobom z niepełnosprawnością intelektualną trenować, rywalizować i brać udział w życiu społecznym. Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska to blisko 500 sportowców Olimpiad Specjalnych, którzy już za kilka dni pokażą swoje umiejętności i którym wszyscy będziemy bardzo gorąco kibicować” - podkreślił Krzysztof Michałkiewicz, Prezes Zarządu PFRON.

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to pierwsza duża impreza sportowa, którą Olimpiady Specjalne Polska realizują wspólnie z nowym sponsorem głównym – Huawei Polska.

 „Cieszymy się, że Huawei może mieć swój wkład w rozwój wielkiej rodziny Olimpiad Specjalnych w Polsce, których przesłanie – uczciwa rywalizacja, integracja osób niepełnosprawnych, szacunek, akceptacja oraz poczucie wspólnoty – są bardzo bliskie wartościom naszej firmy” powiedział Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji Huawei Polska.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania sportowcom w trakcie Igrzysk i podkreślają, że wstęp na wszystkie areny zawodów jest dla kibiców bezpłatny.

 „Zapraszamy do kibicowania zawodnikom Igrzysk! Nasi sportowcy każdego dnia pokazują, że każdy człowiek, niezależnie od stopnia pełnosprawności czy niepełnosprawności ma bardzo dużo do zaoferowania społeczeństwu – swoje umiejętności, zaangażowanie. Olimpiady Specjalne działają w Polsce od 35 lat i każdego dnia udowadniamy, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną to ważna i równoprawna część naszego społeczeństwa. Dziękujemy też naszym partnerom i sponsorom, takim jak Ministerstwo Sportu, PFRON, Tauron Polska Energia, czy Huawei, dzięki którym Olimpiady Specjalne Polska mogą działać każdego dnia” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

 

„Cieszę się, że po raz kolejny wybrali Państwo Zakopane na współgospodarza Igrzysk. Wierzę, że czas tu spędzony upłynie na rywalizacji w duchu fair play i radosnych spotkaniach sprzyjających nawiązywaniu nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Wszak w Zakopanem czekają na Was gorące serca organizatorów i mieszkańców, którzy dokładają wszelkich starań, byście czuli się u nas jak w domu” powiedział Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to najwyższy poziom zawodów w Polsce. Spośród medalistów tych Igrzysk kwalifikowani będą członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2021 roku.

Fot. Adam Nurkiewicz

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.