Wybierz oddział

Święto sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w Kielcach i Warszawie

22.09.2023

Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną zjechali do Kielc na XI Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych. Zawodnicy, od 15 do 17 września, rywalizowali w czterech konkurencjach: ujeżdżeniu, torze z przeszkodami, ósemce i sztafecie.

– Podziwiam zawodników Olimpiad Specjalnych, którzy uprawiają jeździectwo. Myślę, że to dyscyplina, która dla wielu jest niedostępna m.in. ze względu na strach przed dużym zwierzęciem. Natomiast nasi zawodnicy pokazują jak doskonale potrafią radzić sobie z jazdą konno, wykonując przy tym zadania konkurencji jeździeckich – powiedziała Renata Foremniak, wiceprezes Olimpiad Specjalnych Polska.

W rywalizacji wzięło udział 35 jeźdźców, którzy reprezentowali 11 oddziałów regionalnych Olimpiad Specjalnych Polska.

- Jestem zachwycona, gdy widzę zaangażowanie sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Ich więź z końmi jest wyjątkowa. To wspaniali jeźdźcy. Z przyjemnością obserwowałam ich zmagania – powiedziała Jagoda Maciaszek, delegat techniczny mityngu.

Zawodnicy walczyli o medale w czterech konkurencjach. Zmagania rozpoczęły się od „ujeżdżenia”. W wyniku prawidłowego wykonania tego zadania koń powinien być spokojny, rozluźniony i doskonale rozumiejący się ze swoim jeźdźcem. Musi sprawiać wrażenie, że samodzielnie wykonuje zadania i jest całkowicie podporządkowany woli zawodnika.

W konkurencji „tor przeszkód” każdy przejazd jest oceniany na podstawie umiejętności zawodnika do przeprowadzenia konia przez wyznaczoną trasę. Najwyższe noty otrzymują przejazdy, podczas których konie pokonają przeszkody prawidłowo i odpowiadają na sygnały jeźdźca.

„Ósemka” polega z kolei na pokonaniu trasy, która kształtem przypomina cyfrę osiem. Zmagania zakończyły wyścigi sztafet. Sędziowie wyłączali stopery, gdy nos konia ostatniego w zespole jeźdźca przekroczył linię mety.  Zawodników odwiedziła wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, która podkreśliła, że sportowa rywalizacja osób z niepełnosprawnościami spełnia ważny aspekt terapeutyczny.

– Mityng jeździecki to okazja dla tych wyjątkowych sportowców, by nie tylko doskonalić swoje umiejętności, ale także w duchu sportowej rywalizacji fair play pokonywać swoje ograniczenie – ocenia Anna Krupka.

Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowują realizację projektów Olimpiad Specjalnych Polska. Do grona sponsorów i partnerów zaliczają się: Sponsor Generalny - Tauron Polska Energia, Sponsor Główny - Huawei Polska, Sponsor złoty - PZU SA i PZU Życie SA , Partner - Oshee a darczyńcami są: Fundacja Orlen i Fundacja Enea.

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.