Wybierz oddział

VIII Lubelski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych - Lublin 2014

Data wydarzenia: 
26.04.2014
Termin i miejsce:
Dzień Treningowy odbędzie się w dniu 26.04.2014 r. (sobota) o godzinie 10.00 w Sali Gimnastycznej Zespołu Szkół nr 7 w Lublinie ul. Roztocze 14. 
 
Organizowany Dzień Treningowy wchodzi w skład szkolenia dla Instruktorów prowadzących zajęcia ruchowe dla osób z upośledzeniem umysłowym, ze sprzężonym upośledzeniem aparatu ruchu, w ramach Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych
 
Organizatorzy:
Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych – Lubelskie, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Lublinie, Przedszkole Specjalne nr 11 w Lublinie, Zespół Szkół nr 7   w Lublinie.
 
Honorowy Patronat:
Prezydent Miasta Lublin - Pan Krzysztof Żuk
Marszałek Województwa Lubelskiego - Pan Krzysztof Hetman


Warunki uczestnictwa:

W Dniu Treningowym biorą udział zawodnicy, którzy zostali poddani systematycznemu treningowi i zajęciom ogólnousprawniającym, przygotowującym do udziału w Programie Treningu Aktywności Motorycznej przez okres minimum 8 tygodni. Warunkiem udziału w Dniu Treningowym MATP jest upośledzenie umysłowe oraz istniejące współtowarzyszące zaburzenia uniemożliwiające udział w oficjalnych sportach Olimpiad Specjalnych. 
 
Trenerzy w terminie do 9 kwietnia powinni przesłać wypełnioną Kartę Zawodnika na adres: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Lublinie, 20 – 439 Lublin, ul. Głuska 5, tel / fax  81 744 47 07 lub e-mail [email protected] ( każdy trener może zgłosić 5 zawodników; jeżeli trener chciałaby zgłosić większą ilość zawodników  prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny).
Każdy uczestnik Dnia Treningowego może być zgłoszony do 3 zadań ruchowych (konkurencji). Zgłoszenie to powinno być wypełniane przez terapeutę, który systematycznie pracuje z zawodnikiem i zna jego możliwości ruchowe. Każde zadanie ruchowe ma 3 poziomy trudności.
Każde zadanie ruchowe może być wykonywane na dowolnym poziomie trudności i jest możliwa zmiana tego poziomu w trakcie podejmowania próby przez uczestnika. 
 


SPOSÓB PRZEPROWADZENIA DNIA TRENINGOWEGO
 
W Dniu Treningowym odbędą się następujące konkurencje:
  1. Unoszenie głowy z pozycji leżenia przodem uniesienie i utrzymanie głowy.
  2. Podpór z pozycji leżenia przodem przejść do podporu oburącz.
  3. Przetoczenie z pozycji leżenia tyłem wykonanie obrotu do leżenia przodem.
  4. Obroty pozycji leżenia tyłem wykonanie kolejno przetoczenia do leżenia przodem, a następnie do leżenia tyłem (3 obroty).
  5. Pełzanie /czołganie pokonanie dystansu w leżeniu przodem.
  6. Pokonywanie nierównego podłoża długi chodnik (materac, mata), pod którym ułożone są przeszkody tworząc wypukłości i nierówności podłoża o różnym kształcie i miękkości, ćwiczenie polega na pokonaniu toru przeszkód w dowolny sposób: czołgając się na brzuchu, czworakując, w pozycji stojącej.
  7. Przechodzenie przez tunel z materiału z wejściem i wyjściem podtrzymywanym przez obsługę o długości ok. 2 m. pokonanie odległości dowolnym sposobem.
  8. Pokonanie ławeczki gimnastycznej 2 ławeczki gimnastyczne złączone, zabezpieczone podłoże wokół ławeczek materacami gimnastycznymi. Próba polega na pokonaniu ławeczki przeciągając się po ławeczce w leżeniu przodem (na kocyku) jedynie przy pomocy kończyn górnych.
  9. Ławeczka – równoważna próba polega na przejściu po ławeczce gimnastycznej w pozycji stojącej.
  10. Rzut piłeczką palantową (tenisową) z dowolnej pozycji – postawa stojąca, siad na wózku – wykonanie rzutu jednorącz w przód, możliwe zastosowanie innych przedmiotów np.: woreczek, piłka.
  11. Rzut piłeczką palantową (tenisową) do celu w dowolnej pozycji wykonanie rzutu do celu (obręcz leżąca na podłodze, pojemnik), możliwe zastosowanie innych przedmiotów np.: woreczek, piłka miękka.
  12. Zbieranie przedmiotów do pojemnika zbieranie przedmiotów o różnym kształcie i wielkości – piłeczki tenisowe, tenisa stołowego, długopis, moneta, itp.
  13. Toczenie piłki w siadzie rozkrocznym wypchnięcie piłki oburącz, ewentualnie w pozycji leżenia przodem wypchnięcie piłki oburącz sprzed klatki piersiowej, dla osób na wózkach piłka (możliwy mniejszy rozmiar) na blacie stołu na wysokości pasa.
  14. Chwyt i rzut chwyt piłki rzuconej przez współćwiczącego i rzut oburącz sprzed klatki piersiowej.
  15. Kręgle toczenie piłki dowolnym sposobem do kręgli. Dla osób na wózkach – kręgle na stole.
  16. Przechodzenie do klęku z dowolnej pozycji przejście do klęku prostego obunóż.
  17. Trafienie kijem palantowym (ew. dłonią) w podwieszoną piłeczkę.
  18. Nakładanie kółek na stojak różnej wielkości, kółka różnej wielkości.
  19. Strzał na bramkę wykonanie kopnięcia piłki nogą w kierunku bramki.
  20. Przekopanie piłki nad przeszkodą wykonanie kopnięcia piłki nogą w pozycji stojącej tak by przeleciała ponad ławeczką.
  21. Pokonanie dystansu 5 m. pokonanie dystansu 5 m. na wózku inwalidzkim lub przy pomocy innego sprzętu – kule, balkonik.
  22. Pokonanie przeszkód na dystansie 2 m. ustawione 3 poprzecznie przeszkody o wysokości do 10 cm., nad którymi zawodnik przechodzi nie dotykając ich.
  23. Skok 3 obręcze umieszczone na podłożu. Postawienie nogi prawej (lub lewej) w obręczy nr 1, postawienie drugiej nogi w obręczy nr 2, wykonanie naskoku obunóż do obręczy nr 3.
  24. Skok z wykorzystaniem odskoczni próba polega na wykonaniu odbicia i zeskoku z odskoczni. Z postawy stojącej na odskoczni wykonanie odbicia z lądowaniem obunóż na materacu gimnastycznym.
  25. Slalom na 5 m. pokonanie dystansu 5 m. pomiędzy 3 pachołkami na wózku inwalidzkim lub przy pomocy innego sprzętu – kule.
Każdy zawodnik może startować max. w 3 (trzech) konkurencjach.
 
Wszystkie konkurencje – czynności ruchowe Dnia Treningowego Programu Aktywności Motorycznej w Olimpiadach Specjalnych odbywają się na trzech poziomach trudności.
Uczestnik Dnia Treningowego może wykonywać kolejne próby na dowolnie wybranym poziomie trudności. Dobór stopnia trudności powinien pozwolić zawodnikowi na zademonstrowanie jego / jej maksymalnych możliwości. Stopień trudności jest podawany wraz ze zgłoszeniem do Dnia Treningowego.


Zobacz więcej informacji o Programie Aktywności Motorycznej MATP Olimpiad Specjalnych - Czytaj więcej

Kategoria: 
Miejsce: 
Lublin
Liczba zawodników: 
30
Liczba trenerów: 
22
Liczba wolontariuszy: 
30

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

ZŁOTY SPONSOR

Sponsor Złoty

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.